Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci z oddziału VI  na zajęcia otwarte, które odbędą się dnia 23.04.2024r. (tj. wtorek) o godzinie 9.30.

Ogłoszenie

Dnia 22.04.2024r. (tj. poniedziałek) o godzinie 11.00 dzieci z oddziału VI (w ramach Dni Ziemi) wychodzą do MDK im. Janusza Korczaka na warsztaty plastyczne pt. „Ziemskie stworzenia – ptaki i robaki”. Planowany powrót ok. godziny 13–tej.

KWIECIEŃ

1. Jest wiosna – będziemy obserwować otaczającą nas przyrodę; zachowanie ptaków - zakładanie gniazd, wylęganie piskląt. Na spacerach i podczas zabaw w ogrodzie będziemy uwrażliwiać dzieci na piękno kwitnących drzew i krzewów.
2. Zachęcimy dzieci do poszanowania środowiska – będziemy rozwijać proekologiczne zachowania. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów, oszczędność wody, prądu, konieczność utrzymania porządku w swoim otoczeniu.
3. Poznamy właściwości magnesu - przeprowadzimy zabawy badawcze.
4. W kosmicznej przestrzeni – będziemy poszerzać wiedzę na temat kosmosu, naszej planety Ziemi, kształtować postawę twórczą podczas różnych działań związanych z tematem.
5. Moja miejscowość, mój region – porozmawiamy o naszym mieście. Poznamy legendy i tradycje z nim związane. Nauczymy się tańczyć „Krakowiaka”, poznamy przyśpiewki krakowskie.
6. Będziemy poszerzać zakres liczenia zgodnie z możliwościami dzieci, utrwalać graficzny obraz cyfr 1 – 10, porównywać liczebność zbiorów używając określeń więcej (o ile?), mniej (o ile?), tyle samo; stosować znaki < > = . Będziemy rozwiązywać proste zadania tekstowe z elementem dodawania i odejmowania stosując zapis działań. Utrwalamy znajomość stron ciała.
7. W dalszym ciągu będziemy rozwijać słuch fonematyczny, zapoznawać dzieci z obrazem liter (f, F ; h, H) i utrwalać je, czytać proste wyrazy, zdania w zależności od możliwości dzieci. W ramach przygotowania do nauki pisania będziemy zachęcać do działalności plastycznej, rysowania coraz trudniejszych szlaczków.

Piosenka: „Nasza błękitna planeta” (Słowa i muzyka Jolanta Kucharczyk)

1. Wokół nas jest piękny świat
- złote słońce, niebo błękitne.
Drzewa, kwiaty, ptaki, motyle,
wody rzek i jezior przejrzyste.
A w oddali wielkie kominy,
dym wznosi się aż do nieba!
Brudne ścieki płyną do rzeki!
Coś wreszcie z tym zrobić trzeba!

Ref. Dbajmy o naszą błękitną planetę
- o naszą piękną Ziemię.
Segregujmy śmieci, dbajmy o przyrodę,
czyste powietrze, czystą wodę!
Parlando:
Ode mnie zależy, jak za sto lat
Będzie wyglądał nasz świat!
Od nas wszystkich zależy, jak za sto lat
będzie wyglądał nasz świat!

MARZEC

1. Muzyka jest wszędzie – będziemy rozwijać wrażliwość muzyczną dzieci przez różnorodne formy muzyczne oraz łączenie muzyki ze słowem, ruchem i obrazem. Będziemy eksperymentować z dźwiękiem poprzez stosowanie instrumentów melodycznych, niemelodycznych i niekonwencjonalnych. Zapoznamy dzieci z postacią i muzyką Fryderyka Chopina.
2. Marzec - będziemy podziwiać pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, sasanki. Będziemy przyglądać się zmianom zachodzącym na krzewach i drzewach. Posłuchamy śpiewu ptaków o poranku. Będziemy obserwować pogodę. Założymy kalendarz – zobaczymy czy sprawdzi się przysłowie ,,W marcu jak w garncu”. Wesołą piosenką powitamy nową porę roku – Wiosnę.
Założymy zielony ogródek – posadzimy cebulę, szczypiorek, wysiejemy rzeżuchę – będziemy obserwować jak rosną w różnych warunkach. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia odpowiemy na pytanie: Czy roślina rosnąca w mroku potrafi szukać światła słonecznego?
3.,,Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem”. Przybliżamy tradycje, obyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
4.,,Zwierzęta na wsi” – przypomnimy nazwy zwierząt gospodarskich. Będziemy je segregować według różnych kryteriów. Porozmawiamy o ich potrzebach, a także o korzyściach płynących z ich hodowli. Zastanowimy się czy praca rolnika jest łatwa czy trudna?
5. Zapoznamy dzieci z literami P p, G g, Ł ł ; będziemy utrwalać poznane wcześniej litery, rozwijać umiejętność czytania prostych wyrazów, zdań i krótkich tekstów zgodnie z umiejętnościami dzieci. Podczas zabaw matematycznych rozwijamy umiejętności liczenia.
Rozwiązujemy zadania z treścią – zapisujemy działania z elementem dodawania stosując znaki matematyczne: +, = . Utrwalamy obraz cyfr 1 -10 oraz znaków < , >, =.

Piosenka: „Wiosna w błękitnej sukience”
(sł. E. Zawistowska, muz. S. Marciniak)

1.Wiosna w błękitnej sukience
bierze krokusy na ręce,
wykąpie je w rosie świeżej
i w nowe płatki ubierze.
Ref. Wiosna buja w obłokach,
wiosna płynie wysoko.
Wiosna chodzi po drzewach,
wiosna piosenki śpiewa.
2. Potem z rozwianym warkoczem,
niebem powoli gdzieś kroczy,
wysyła promienie słońca
i wiersze pisze bez końca.
Ref. Wiosna …
3. Nocą się skrada z kotami,
chodzi własnymi drogami.
A teraz śpi już na sośnie
i nie wie, że sosna rośnie.
Ref. Wiosna …

Wiersz: ‘’Pączki’’
(Joanna Kulmowa)

Przyszły do sklepu zajączki:
– Podobno tutaj są pączki, chcemy zobaczyć, czy świeże.
– Proszę, niech zając wybierze.
Zając się złapał za głowę:
– Dlaczego takie brązowe?
Pączki są przecież zielone.
I wziął braciszka na stronę.
I szepnął: – Zostawmy je lepiej,
nie warto kupować w sklepie.
Jest wiosna, sok w pączkach dojrzewa,
najświeższe zjemy wprost z drzewa.

ZAPROSZENIE

W dniu 26.01.2024r. (piątek) o godzinie 15.15 w grupie VI odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Serdecznie zapraszamy Babcie i Dziadziusiów do naszego przedszkola na program artystyczny w wykonaniu wnucząt.

Prosimy Rodziców o przygotowanie strojów dla dzieci: dziewczynki – białe bluzeczki, srebrne spódniczki lub sukienki, białe rajstopy; chłopcy: biała koszula, ciemne spodnie;

STYCZEŃ

1. Mijają dni i miesiące – będziemy poszerzać zasób słownictwa i pojęć związanych z mierzeniem, określaniem czasu, rozwijać umiejętność dostrzegania stałych regularności: stałego następstwa pór roku, miesięcy, dni tygodnia, zwrócimy uwagę na rolę kalendarza (sprawdzimy czy w różnych kalendarzach dni tygodnia występują w takiej samej kolejności), rolę zegara (poznamy dawne sposoby mierzenia czasu, postaramy się odwiedzić zegarmistrza, w jego zakładzie pracy);

2. Czekamy na śnieg, mamy nadzieję, że zbudujemy w ogrodzie przedszkolnym prawdziwego bałwana. Będziemy obserwować zimową pogodę, wykonamy doświadczenia których nie udało nam się wykonać w zeszłym roku (postaramy się sprawdzić – o ile pogoda na to pozwoli - czy uda się zamrozić mydlane bańki; czy faktycznie płatki śniegu różnią się między sobą?);

3. Dzień Babci i Dziadka będzie najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu. Dzieci przygotują uroczystość z tej okazji i prezenty dla swoich najbliższych.

4. W karnawale mamy bale – dzieci wzbogacą swoją wiedzę o tradycjach związanych z karnawałem, wykonają maskę na bal karnawałowy, dowiedzą się jak napompować balon bez wysiłku, wykonają eksperymenty z użyciem balonu.

5. Mas Media – wraz z dziećmi zastanowimy się do czego służy komputer, telefon komórkowy, radio, telewizja. Jak należy z tych urządzeń korzystać? Omówimy
niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci w internecie. Dzieci wykonają pracę plastyczną ,,Odznaka strażnika bezpieczeństwa”.

W toku realizowania tematyki będziemy:
- Wzbogacać słownictwo dzieci, ćwiczyć aparat artykulacyjny, wdrażać do wyrazistego mówienia, rozwijać słuch fonematyczny, utrwalać znane litery oraz poznawać nowe: R r, N n, Z z, Ss, B b. Wdrażać dzieci do skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu, przyjmowania prawidłowej postawy podczas pracy przy stole;
- Rozwiązywać zadania rozwijające umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania w dostępnym dla dzieci zakresie, utrwalamy znaki < > =. Będziemy kształtować umiejętność rozwiązywania zadań z elementem kodowania; rozwijać logiczne myślenia poprzez - między innymi - rozwiązywanie zagadek słownych;
- Ćwiczyć, rozwijać umiejętności manualne dzieci.

 

,,Zaplątani w serpentyny” piosenka Krystyny Gowik.

Nadszedł karnawału czas.
Przebrał się już każdy z nas.
Kolorowe baloniki wirują wokoło.
Bardzo dzisiaj tutaj jest wesoło.
Ref. Zaplątani w serpentyny wciąż tańczymy.
Wirujemy i skaczemy i klaszczemy.
Bal, bal,bal.
Tańczy już sto par.
To karnawał taki bal nam dał.
Maska kryje twoją twarz.
Piękny strój na sobie masz.
Kotyliony już rozdane.
Z kim zatańczysz zaraz ?
Konkurs wygra tylko jedna para.
Ref. Zaplątani.......
Podaj rękę, podaj dwie.
Tańczyć każdy dzisiaj chce.
Tutaj wężyk rozbawiony, tam ogromne koło.
Zaklaszczemy mocno i wesoło.

 

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci z oddziału VI na „ Świąteczny Koncert”, który odbędzie się dn. 18.12.2023 r. (tj. poniedziałek) o godz. 15.15. Nasze dzieci będą pastuszkami - prosimy o przygotowanie strojów. Dla dziewczynek: białe bluzeczki i białe rajstopy (spódniczki zapewni przedszkole). Dla chłopców: białe koszule i ciemne spodnie.

Dziękujemy

Drodzy Rodzice dzieci z oddziału VI

W dniu 12 grudnia 2023r. (wtorek) w ramach akcji „Kino za baterie dla przedszkoli” dzieci z grupy VI wyjeżdżają do „Multikina” na seans filmowy pt. „Życzenie”. Wyjazd z przedszkola o godzinie 9.15. Planowany powrót ok. godziny 12.00. Koszt autokaru - 15 zł. Prosimy o podpisanie zgody na wyjazd dziecka do kina i dokonanie wpłaty do 11.12. 2023r.

Nauczycielki oddziału VI