KWIECIEŃ

1. Jest wiosna – będziemy obserwować otaczającą nas przyrodę; zachowanie ptaków - zakładanie gniazd, wylęganie piskląt. Na spacerach i podczas zabaw w ogrodzie będziemy uwrażliwiać dzieci na piękno kwitnących drzew i krzewów.
2. Zachęcimy dzieci do poszanowania środowiska – będziemy rozwijać proekologiczne zachowania. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów, oszczędność wody, prądu, konieczność utrzymania porządku w swoim otoczeniu.
3. Poznamy właściwości magnesu - przeprowadzimy zabawy badawcze.
4. W kosmicznej przestrzeni – będziemy poszerzać wiedzę na temat kosmosu, naszej planety Ziemi, kształtować postawę twórczą podczas różnych działań związanych z tematem.
5. Moja miejscowość, mój region – porozmawiamy o naszym mieście. Poznamy legendy i tradycje z nim związane. Nauczymy się tańczyć „Krakowiaka”, poznamy przyśpiewki krakowskie.
6. Będziemy poszerzać zakres liczenia zgodnie z możliwościami dzieci, utrwalać graficzny obraz cyfr 1 – 10, porównywać liczebność zbiorów używając określeń więcej (o ile?), mniej (o ile?), tyle samo; stosować znaki < > = . Będziemy rozwiązywać proste zadania tekstowe z elementem dodawania i odejmowania stosując zapis działań. Utrwalamy znajomość stron ciała.
7. W dalszym ciągu będziemy rozwijać słuch fonematyczny, zapoznawać dzieci z obrazem liter (f, F ; h, H) i utrwalać je, czytać proste wyrazy, zdania w zależności od możliwości dzieci. W ramach przygotowania do nauki pisania będziemy zachęcać do działalności plastycznej, rysowania coraz trudniejszych szlaczków.

Piosenka: „Nasza błękitna planeta” (Słowa i muzyka Jolanta Kucharczyk)

1. Wokół nas jest piękny świat
- złote słońce, niebo błękitne.
Drzewa, kwiaty, ptaki, motyle,
wody rzek i jezior przejrzyste.
A w oddali wielkie kominy,
dym wznosi się aż do nieba!
Brudne ścieki płyną do rzeki!
Coś wreszcie z tym zrobić trzeba!

Ref. Dbajmy o naszą błękitną planetę
- o naszą piękną Ziemię.
Segregujmy śmieci, dbajmy o przyrodę,
czyste powietrze, czystą wodę!
Parlando:
Ode mnie zależy, jak za sto lat
Będzie wyglądał nasz świat!
Od nas wszystkich zależy, jak za sto lat
będzie wyglądał nasz świat!