Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

Co może zrobić rodzic, żeby pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?

 

Ogromny wpływ na adaptację dziecka do grupy przedszkolnej mają rodzice jeśli w pełni akceptują wybrane przez siebie przedszkole, nauczycielki pracujące w grupie i ich metody pracy. Rodzice jako osoby najsilniej związane z dzieckiem, powinny dać dziecku możliwość    stopniowego wejścia w nową społeczność.Postawa rodziców ma decydujące znaczenie dla pozytywnego przebiegu adaptacji. Jeśli rodzice sami mają wątpliwości, czy podjęli słuszną decyzję, maluch natychmiast to wyczuje i będzie jeszcze bardziej niepewny. Łzy rozstającej się z nim mamy obudzą i nasilą w nim lęk o to, co naprawdę czeka go w nowym miejscu. Najlepszym wsparciem dla dziecka są Wasze: stanowczość i zdecydowanie.

 • Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że twoja pociecha płacze. Takie zachowania u dziecka są zupełnie normalne! Kiedy jednak zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie, pozostawiając go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje jego stres
 • Postaraj się wytworzyć w dziecku pozytywne nastawienie,  rozbudź ciekawość, zainteresowanie nowym miejscem. Dziecko szybciej się do niego zaadaptuje gdy będzie je postrzegało jako bezpieczne i atrakcyjne dla siebie jak i dla swoich rodziców
 • Już kilka tygodni wcześniej zacznij rozmawiać z dzieckiem jakie zmiany je czekają.

Z cierpliwością odpowiadaj na wszystkie pytania i wątpliwości swojej pociechy

 • Spaceruj wielokrotnie w kierunku przedszkola- oglądaj je, poinformuj dziecko że jest to jego przedszkole , że tu będą jego koleżanki, koledzy, zabawki oraz panie
 • Włącz dziecko w zakup przedszkolnej wyprawki, dziecko powinno mieć możliwość wybrania kapci, worka, ręczników czy piżamki
 • Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi. Przy pożegnaniach z nim bądź uśmiechnięty

 

 • Nie zabieraj płaczącego dziecka z powrotem do domu, to spowoduje przedłużenie procesu adaptacji. Dziecko utrwali sobie wzorzec: gdy płaczę mama na pewno zabierze mnie do domu
 • Nie wymykaj się ukradkiem z sali, gdy dziecko będzie zajęte zabawą. Twoje nagłe zniknięcie nasili jego lęk
 • Zapewnij malucha, że po niego wrócisz, ale nie mów „niedługo”,  powiedz np. przyjadę po ciebie zaraz po obiedzie. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa inaczej dziecko będzie czuło się nieszczęśliwie
 • Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem nawet jeśli są to pozornie niewinne komunikaty
 • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres. Daj dziecku i sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Kiedy odpocznie porozmawiaj z nim o nowym miejscu, ale nie zmuszaj do mówienia
 • Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi. Pozwól mu samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce i ubierać się. Daj dziecku wygodny strój, który może pobrudzić

 

 • Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko widząc, że rodzic rozmawia z nauczycielem, czuje się bezpieczne