MARZEC
1.ZWIERZĘTA DOMOWE. Rozwijanie wiedzy na temat roli psa w życiu człowieka. Oglądanie ilustracji różnych ras psów oraz kotów, przedstawienie podobieństw i różnic. Zabawy bieżne ,,Pies goni kota’’. Osłuchanie i nauka piosenki pt. ,,Moje rybki’’, ustalanie zasad hodowli rybek w akwarium. Zapoznanie z zawodem weterynarza, budzenie zainteresowania zawodem. Klasyfikowanie i poprawne przeliczanie zbiorów zwierząt domowych. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa przy obcych zwierzętach. Praca plastyczna ,,Moje zwierzątko’’
2.PIERWSZE OZNAKI WIOSNY. ,,Nadchodzi Wiosna’’ rozmowa na podstawie ilustracji, rozwijanie percepcji wzrokowej. Słuchanie opowiadania pt. ,,Koty i kotki’’ przedstawienie pierwszych oznak wiosny. Zabawa rytmiczna pt.,,Muzykalne kotki’’. Zabawa dydaktyczna ,,Pierwsze kwiaty wiosenne’’, porządkowanie, przeliczanie, dokładanie, odbieranie elementów. Globalne czytanie nazw kwiatów: krokus, sasanka. Wytłumaczenie przysłowia ,,W marcu jak w garncu’’ na podstawie wiersza M. Kownackiej ,,Marzec’’. Założenie wiosennego ogródka na parapecie.
3.POWITANIE WIOSNY. Nauka piosenki pt.,,Maszeruje Wiosna’’. Zapoznanie i branie udziału w pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny. Wykonanie kukły Marzanny. Rozmowa na temat powrotu ptaków z ciepłych krajów wymienianie ich nazw, zapoznanie z ich wyglądem, słuchanie śpiewu ptaków z płyty CD. Wzbudzenie zainteresowania życiem ptaków, obserwacja ich podczas spacerów. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej. Zabawa ruchowa ,,Ptaszki do gniazdek’’ ,,Ptaszki do pary”. Praca plastyczna o tematyce wiosennej.
4.KIEDY PATRZĘ W NIEBO. KOSMOS. Posługiwanie się określeniami dotyczącymi pór dnia ,,Dzień i noc’’ zabawa orientacyjno-porządkowa .Wymienianie kolejności poszczególnych czynności w ciągu dnia nazywanie ich. Zapoznanie dzieci z makietą Kosmosu nazywanie planet. Zabawy ruchowe ,,Ruch Planet po orbicie’’. Zapoznanie z zawodem kosmonauty, wzbudzanie zainteresowań jego pracą. Wykonanie pracy plastycznej nt. Kosmosu.
ref: Maszeruje wiosna
ref: Maszeruje wiosna
Luty
-
W tym miesiącu bawimy się na balu karnawałowym – rozmawiamy więc o strojach, liczymy baloniki. Próbujemy mierzyć – długie wstążki i krótkie wstążeczki. Udekorujemy naszą salę wg propozycji dzieci
-
Chatka pełna bajek – bohaterowie naszych ulubionych bajek i baśni będą gościć w naszych mini przedstawieniach. Zachęcać będziemy dzieci do zabaw w kąciku teatralnym rozwijając w ten sposób umiejętność prowadzenia dialogów, wyobraźnię, pamięć.
-
Świat Dinozaurów – dzieci poznają właściwości fizyczne minerałów: soli kuchennej i węgla kamiennego, dowiedzą się jak powstaje węgiel. Porozmawiamy o prawdopodobnych przyczynach wyginięcia dinozaurów. Zrobimy małe eksperymenty z solą – może uda się nam „wyhodować kryształki”.
-
Wielkie zakupy – wybierzemy się na wycieczkę do sklepu spożywczego. Poznamy charakter pracy sprzedawców. Ustalimy zasady zachowania się podczas wycieczki i będziemy ich przestrzegać. Zwrócimy uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych. Wzbogacimy słownictwo dzieci o nazwy związane z obiektem handlowym. Założymy sklep w naszej sali i wspólnie z lalkami będziemy tam robić zakupy.
„Dinozaury” – piosenka
Sł. E. Stadtmuller, muz. U. Borkowska
Dinozaurów nie ma z nami
dawno już.
Nawet ślady ich przysypał
czasu kurz.
Można spotkać dinozaura
tylko w snach,
jak paprocie skubie wielkie,
że aż strach.
Tam gdzie kiedyś tych paproci szumiał las,
leżą złoża węgla, który grzeje nas.
A gdzie góry i doliny że ho, ho,
było kiedyś pełne piasku morza dno.
Tam gdzie fale rozmawiały: bul, bul, bul,
pozostała w głębi ziemi biała sól.
Czy ktoś mógłby czas zatrzymać?
Chyba nie.
Jak tu będzie za lat tysiąc?
Kto to wie?
„Sklep spożywczy”
– wiersz I.Salach
Wszyscy znamy sklep spożywczy.
Świeże bułki, chleb i masło,
tutaj kupisz już o świcie,
gdy wieczorne światła gasną.
Zawsze jest otwarty w porę,
zawsze kupisz to co chcesz –
cukier, mąkę i kakao,
na śniadanie płatki też.
Pani się uśmiecha miło,
towar pięknie zapakuje.
Potem torbę od niej weźmiesz
i odpowiesz jej – dziękuję.
ZAPROSZENIE !
Serdecznie zapraszamy Szanowne Babcie i Dziadziów z II GR. do przedszkola na uroczysty występ wnuków z okazji Święta Babci i Dziadka.
Dnia 16.01.2025 (tj. czwartek) o godz. 15.15
Prosimy w tym dniu przygotować dzieciom odświętnego, galowego stroju.
Dziękujemy !
STYCZEŃ
1.TYDZIEŃ ZA TYGODNIEM. Zapoznanie z różnymi rodzajami kalendarzy, przedstawienie dzieciom cyklicznego przemijania pór roku, miesięcy, tygodni, dni. Słuchanie wiersza pt.,,Dni tygodnia’’, rozwijanie pamięci słuchowej przez zapamiętywanie nazw dni tygodnia. Zabawa pląs pt. ,,Laurencja’’ utrwalająca nazwy dni tygodnia. Osłuchanie i nauka piosenki pt.,,Pory roku’’ wymienianie charakterystycznych atrybutów poszczególnych pór roku. Będziemy układać historyjkę obrazkową pt.,, Dzień przedszkolaka’’ rozwijanie myślenia przyczynowo -skutkowego.
2.ŻYCIE DALEKIEJ PÓŁNOCY. Słuchanie wiersza pt.,, Jaki może być śnieg’’ L.J.Kern, zabawa słownikowa dobieranie zdrobnień do określonych słów. Zabawa badawcza jak powstaje lód. Mapa i globus, oglądanie mapy fizycznej świata, rozpoznawanie krainy lodów i śniegu na dwóch biegunach zimna. Dowiemy się kto mieszka w krainie wiecznych śniegów. Będziemy się wypowiadać w oparciu o ilustracje z albumów, książek wzbogacimy słownictwo nowymi wyrazami. Poznamy życie Eskimosów i przyrodę dalekiej Północy. Zabawa ruchowa ,,Psie zaprzęgi’’.
3.BABCIA I DZIADEK. Opowiemy o swoich babciach i dziadkach wymienianie ich imion, w co najchętniej się z nami bawią. Słuchanie wiersza pt.,, Moja babcia’’ kształtowanie uczuć przywiązania i szacunku dla najbliższych osób. Układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej pt.,,Dziadek’’. Rysowanie pastelami portretu babci i dziadka, zwrócenie uwagi na szczegóły twarzy i naturalne kolory. Słuchanie wiersza pt.,,Dziadek’’. Wykonanie prezentów dla babci dziadków oraz przygotowanie dla nich występu w przedszkolu.
4.ZIMA MOŻE BYĆ WESOŁA. Osłuchamy się i nauczymy piosenki pt.,,Bałwankowa rodzina’’. Będziemy używać ze zrozumieniem pojęć: mały, większy, największy. Będziemy lepić z masy plastycznej bałwanki, rozwijając sprawność manualną dzieci i ich wyobraźnię. Porozmawiamy nt. bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Opowiemy jak się jeździ na sankach, łyżwach, nartach, zachęcimy do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wymienimy jaki znamy sporty zimowe, dowiemy się co nazywamy Olimpiadą Zimową.
,,PORY ROKU’’-piosenka.
1.Każdy rok się zimą zaczyna, sypie śnieg i mróz mocno trzyma. A ja jeżdżę sobie na sankach i z tatusiem lepię bałwanka.
Ref: Miesiące mijają, pory roku się zmieniają i tak według kalendarza wszystko się powtarza.
2.A po zimie przychodzi wiosna, taka roześmiana radosna Chodzę wtedy z mamą po łąkach i w ogródku sieję nasionka.
Ref: Miesiące mijają…….
3.Potem znów się lato zaczyna, więc się cieszy cała rodzina.
Do walizek się pakujemy, na wakacje razem jedziemy.
Ref; Miesiące mijają………
4.A po lecie przychodzi jesień, złoci liście w sadzie i w lesie.
Do spiżarni zapasy chowa, by do zimy świat przygotować.
Ref: Miesiące mijają ………..
Grudzień
1. Grudzień to miesiąc, który przyniesie dzieciom dużo radości. Spotkamy się z Mikołajem, który wszystkim dzieciom przyniesie prezenty – wdrażamy dzieci do panowania nad uczuciem strachu przed spotkaniem z nową osobą – Mikołajem. Przypomnimy jak dbać o zabawki w naszej sali.
2. Odwiedzi nas górnik – opowie nam o swojej pracy. Dzieci zobaczą jego strój roboczy i galowy. Poznamy niektóre minerały wydobywane w kopalniach (węgiel, sól). Zastanowimy się nad ich przydatnością. Będziemy kształtować u dzieci umiejętność poszanowania pracy innych ludzi.
3. Przygotowujemy się do Świąt: ubierzemy choinkę, poznamy tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, upieczemy pierniczki. Podczas świątecznego spotkania z rodzicami dzieci zaprezentują krótki program artystyczny, będziemy wspólnie kolędować i składać sobie wzajemnie życzenia.
4. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie związane z nadchodzącą nową porą roku – zimą. Dostrzegamy cykliczność pór roku. Będziemy kształtować umiejętność prawidłowego doboru ubrań do panującej pogody i ćwiczyć samodzielność w zakresie ubierania i rozbierania się. Utrwalimy pojęcie „para”.
5. Rozwijamy sprawność manualną dłoni poprzez różne działania plastyczno – techniczne. Podczas pieczenia pierników wykorzystamy nasze zmysły - zwrócimy uwagę dzieci na zapachy i smaki świątecznych produktów. Będziemy kształtować umiejętność zgodnego współdziałania w grupie i czerpania radości z efektów wspólnej pracy.
„Wesoła choinka” - piosenka
sł. T. Kubiak; muz. K. Kwiatkowska
Na gałązce choinkowej
wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym pajac,
przy drugim kaczuszka.
Pajac biały jest jak piekarz,
mąkę ma na brodzie,
a kaczuszka złota, jakby
kąpała się w miodzie.
Ref. Choinka, choinka, wesoła choinka,
choinka, choinka wesoła!
Popatrz, mamo, woła Krysia,
jak ten pajac skacze.
A czy słyszysz, mówi mama,
jak kaczuszka kwacze?
Pajac tańczy, kaczka kwacze,
posłuchajcie sami,
a zajączek tuż, tuż obok
rusza wąsikami.
Ref. Choinka, choinka…
„Zima”- wiersz – B. Szelągowska
Nastał grudzień – a z nim zima.
Od dni kilku mróz już trzyma.
Ściska rzeki i jeziora.
Taka to zimowa pora.
Z nieba śnieg bielutki leci,
obsypuje domy, dzieci.
W soplach lodu słońce lśni;
Coraz krótsze będą dni.
OGŁOSZENIE !
Serdecznie zapraszamy Szanownych Rodziców z II GR. do przedszkola na
Świąteczny Bożonarodzeniowy Występ dzieci.
Dnia 16.12.2024 (tj. poniedziałek) o godz. 15.30
Uprzejmie prosimy o przygotowanie dzieciom (dziewczynkom, chłopcom) stroju aniołka.
Dziękujemy.
OGŁOSZENIE
Dzieci z GR. II i III w dniu 21.11.2024 (tj. czwartek) jadą do Multikina Kina w ramach programu ,,Kino za baterie dla przedszkoli” na bajkę pt. ,, Elfy ratują Święta’’ . WYJAZD : 9.30
LISTOPAD
1.MOJA RODZINA, MOJA OJCZYZNA. Swobodne wypowiedzi na temat swojej mamy, taty. Budowanie kilkuzdaniowych wypowiedzi. Rysowanie portretu rodziców. Słuchanie wierszy pt. ,,Uśmiech dla mamy’’ ,,Tata wkręca śrubki’’. Zabawy w masażyk w parach. Zapoznanie i zabawy muzyczno- ruchowe przy piosence pt.,, Moja wesoła rodzinka’’. Słuchanie opowiadania ,,Odlotowe zawody -kim będę gdy dorosnę?’’swobodne wypowiedzi jaki zawód najbardziej lubię Przypomnienie symboli narodowych Polski. Udział w Akademii z okazji Święta Niepodległości Polski.
2.JESIENNA SZARUGA. Wiersz pt. ,,Dola parasola’’ H. Łochackiej połączone z ćwiczeniami ortofonicznymi na zgłoskach: chlip, chlip, kap, kap. Wskazywanie różnic pomiędzy pogodą złotej jesieni a pogodą szarugi jesiennej. Słuchanie wiersza pt.,,Sześć parasoli’’ ćwiczenie pamięci słuchowej oraz spostrzegawczości wzrokowej. Wykonanie pracy plastycznej pt.,,Kolorowe parasole’’. Zapoznanie ze słowami i melodią piosenki ,,Pan Listopad’’ rozwijanie poczucia rytmu. Poznanie wyglądu kontrabasu. Zabawa ortofoniczna ,,Jestem muzykantem’’.
3.MALI ARTYŚCI. Osłuchanie z piosenką pt.,,Kolorowy deszcz’’, doskonalenie umiejętności uważnego słuchania muzyki. Zabawa ruchowa do piosenki ,,Kolorowy deszcz’’. Omówienie pracy: malarza, rzeźbiarza kogo nazywamy artystą? Słuchanie opowiadania O. Masiuk- pt.,,Nuda’’ rozmowa na temat nudy. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet ,,Rzeźba’’. Zabawy dotykowe, paluszkowe, ze śpiewem. Zabawy matematyczne segregowanie i poprawne przeliczanie kropli deszczu, rozwijanie logicznego myślenia, tworzenie zbiorów.
4.NA POCZCIE-LISTONOSZ. Zapoznanie z pracą listonosza ,,Droga listu’’- historyjka obrazkowa na podstawie wiersza ,,List’’ I.Salach. zabawa ruchowa z wykorzystaniem szarf ,,Idzie listonosz’’ . Globalne czytanie swoich imion. Zapoznanie dzieci z zwrotem ,,adres’’ i co musi zawierać , aby można było wysłać list. Pisanie listu do Św. Mikołaja w formie pracy plastycznej. Spacer do Urzędu Pocztowego. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Misia.
,,PAN LISTOPAD’’-piosenka
1.Pan Listopad gra na basie dylu, dylu, dyl. Na jesiennym graniu zna się, trawką dotkną strun.
Ref: Wesoło gra muzyka, pada deszcz. Świerszcze za kominem cyka, tańcz gdy chcesz.
2.Pan Listopad gra na bębnie bara, bara, bum. Z deszczem puka równo pięknie, koncert daje m
Ref: Wesoło gra muzyka……
3.Pan Listopad gra na flecie fiju, fiju, fiu. Z liści złotych ma berecik, a kubraczek z nut.
Ref: Wesoło gra muzyka ……
Strona 1 z 2