Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

  1. Porozmawiamy o kuchni i zapoznamy się z nią jako miejscem przygotowywania posiłków. Poznamy przedmioty charakterystyczne dla kuchni- urządzenia elektryczne, sztućce oraz przybory kuchenne. Przypomnimy o ważności spożywania zdrowej żywności; będziemy wyrabiać świadomość konieczności spożywania zdrowych pokarmów. Poznamy wiersze i piosenki dotyczące kuchni i zdrowego żywienia. Będziemy poznawać i utrwalać umiejętność rozróżniania prawej i lewej strony ciała. Ćwiczyć będziemy koncentrację uwagi a także zintegrowanie grupy.
  2. Będziemy zdobywać doświadczenie w porównywaniu i określaniu wielkości przedmiotów- poznamy pojęcia wysoki i niski. Będziemy rozróżniać figury geometryczne o różnych wielkościach. Poznamy przeciwieństwa gruby- cienki, krótki- długi, miękki –twardy. Rozróżniać będziemy figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt. Poznamy do czego służy miarka wysokości; będziemy dokonywać pomiaru wysokości własnego ciała a także różnych przedmiotów. Zapoznamy się również ze sposobami robienia zakupów, zainicjujemy zabawę w sklep.
  3. Będziemy rozmawiać o kosmicznych podróżach i krainie ufoludków. Zapoznamy się z gwiazdami i kometami, poznamy jak wyglądają; nauczymy się je rysować. Poznamy pojęcia- dzień i noc; będziemy kształtować umiejętność ustalania rytmu i stałego następstwa dni i nocy. Poznamy wiadomości dotyczące księżyca. Porozmawiamy o rakiecie jako kosmicznym środkiem lokomocji.
  4. Porozmawiamy o porze roku jaką jest zima, będziemy wymieniać charakterystyczne dla niej oznaki. Poznamy zabawy zimowe; będziemy kształtować nawyki bezpiecznej zabawy na śniegu. Będziemy rozwijać ekspresję ruchową, muzyczną i plastyczną.

 

Piosenka Kuchareczki

Ref.: Puk, puk, puk,                                                            dziś na tarce gram i ja. (bis)

puku, puk,

już kopyście idą w ruch

Trach, trach, trach,

tarka gra,

jarzyn teraz parę dam. (bis)

Wezmę teraz garnek duży

i jarzyn trochę

Pyszne danie ugotować

wielką mam ochotę.

Ref.: Puk, puk, puk,

puku, puk,

garnek teraz idzie w ruch

Chlap, chlap, chlap,

woda gra,

dziś na tarce gram i ja. (bis)

III.

Kiedy obiad gotujemy

wszystko wokół pachnie,

bo najlepsze z nas kucharki.

To jest chyba jasne!

Ref.: Puk, puk, puk,

puku, puk,

zwinne rączki idą w ruch.

Trach, trach, trach,

tarka gra,

  1. Dzieci poznają jak zrobić instrumenty muzyczne z nietypowych przedmiotów. Będą słuchać wierszy i piosenek oraz ilustrować je ruchem. Wykonają przekąskę owocowe koreczki.
  2. Dzieci zapoznają się z postacią św. Mikołaja, jego historią oraz w jaki sposób dziś obchodzi się dzień św. Mikołaja. Będą uczestniczyć w spotkaniu ze św. Mikołajem.
  3. Dzieci zapoznają się z choinką, jej rolą w świętach Bożego Narodzenia. Dzieci będą tworzyć ozdoby choinkowe. Poznawać piosenki o choince.
  4. Dzieci poznają jak obchodzić święta Bożego Narodzenia. Zapoznają się z tradycją wigilijnych potraw, śpiewaniem kolęd oraz ubieraniem choinki.
  5. Dzieci poznają oznaki zimy. Będą eksperymentować z lodem. Dowiedzą się czym są śnieżynki i gwiazdki. Poznają właściwości węgla opałowego i postać górnika.

Wesoła choinka

Na gałązce choinkowej
Wiszą dwa jabłuszka
Przy jabłuszku pierwszym pajac
Przy drugim kaczuszka

Pajac biały jest jak piekarz
Mąkę ma na brodzie
A kaczuszka złota jakby
Kąpała się w miodzie

Choinka choinka wesoła choinka
Choinka choinka wesoła

Popatrz mamo woła Krysia
Jak ten pajac skacze
A czy słyszysz mówi mama

Jak kaczuszka kwacze

Pajac tańczy kaczka kwacze
Posłuchajcie sami
A zajączek tuż tuż obok
Rusza wąsikami

PAŹDZIERNIK

 

  1. Porozmawiamy o datach i sposobie obchodzenia urodzin, a także zapoznamy się z zapisem graficznym swojego imienia. Będziemy nazywać i wyszczególniać części ciała człowieka. Rozwijać percepcję słuchową i poczucie rytmu, a też kształtować sprawność manualną.

 

  1. Opowiemy o nazywaniu członków swojej rodziny. Przypomnimy nazwy kolorów. Będziemy liczyć w zakresie czterech. Śpiewać piosenki i rozwijać sprawność manualną.

 

 

  1. Poznamy nazwy pomieszczeń w mieszkaniu. Będziemy uczestniczyć        w zabawach ruchowych celem relaksacji. Poznamy historię pralki; sposoby prania dawniej i dziś. Zaśpiewamy piosenkę ,,Do przedszkola”.

 

  1. Opowiemy o naszych milusińskich- kotach i psach. Stworzymy okazję do wyrażania własnych uczuć poprzez zabawy muzyczne. Wzbudzimy zainteresowanie życiem zwierząt. Będziemy wyrabiać uczucie tolerancji i życzliwości w stosunku do ludzi, zwierząt. Kształtować będziemy postawy w zakresie dbania i poszanowania zabawek.