Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

Dnia 23.03.2023 r. (tj. czwartek) o godz. 9.20 dzieci z oddziału V „Biedronki” wychodzą na zajęcia literackie do pobliskiej Biblioteki Publicznej.

 

     Zapraszam chętnych Rodziców na rozmowy indywidualne w formie stacjonarnej i telefonicznej, zainteresowanych proszę o wpisanie się na listę. Wychowawca Jolanta Sokalska.

 

 

17.03.2023 (piątek) godz.6.30-7.30 Telefonicznie

1.

2.

3.

 

 

24.03.2023 (piątek) godz.15.30-16.30 Stacjonarnie

1.

2.

3.

 

 

31.03.2023 (piątek) godz. 6.30-7.30 Stacjonarnie.

1.

2.

3.

 

 

 

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie

w sprawy grupowe:

za przynoszenie środków czystości i papieru ksero,

za przygotowywanie odpowiednich strojów dla dzieci,

za przygotowywanie niespodzianek okolicznościowych dla dzieci

i słodkości urodzinowych.

W szczególności dziękujemy „Trójce grupowej”:

Mamie Piotrusia, Mamie Frania, Mamie Natalki

za organizację mikołajek, zakup materiałów papierniczych
i środków dydaktycznych,

a także Tacie Oli za kompleksowe zaopatrzenie w środki plastyczne.

Bardzo dziękujemy za wzbogacanie bazy przedszkola w postaci:

- czasopism edukacyjnych -Mamie Wikusi:)

- okazów przyrody i słodyczy – Mamie Amelki:)

- okazów przyrody i pysznych ciasteczek – Babci Gabrysi:)

- materiałów papierniczych i słodkości – Tacie Olusi:)

- kolorowanek – Tacie Michałka:)

Serdecznie dziękujemy Mamie Piotrusia

za pomoc w opiece nad dziećmi

podczas wycieczki:)

Godziny dostępności

UWAGA RODZICE DZIECI Z ODDZIAŁU V!

W ramach dostępności nauczyciela dla Rodziców i dzieci zapraszam Rodziców na konsultacje indywidualne wg podanego poniżej harmonogramu spotkań.

Proszę o zapisywanie się na wybrany termin do 3 osób dziennie.

Istnieje możliwość kontaktu telefonicznego. W takim przypadku proszę o zaznaczenie tej opcji literą „T” (będę telefonować w ciągu podanej godziny):

dnia: 01.03, godz. 10.30 – 11.30

dnia: 06.03, godz. 11.30 – 12.00 i 10.03, godz. 11.30 – 12.00

dnia: 15.03, godz. 10.30 – 11.30

dnia: 22.03, godz. 11.30 – 12.30

dnia: 29.03, godz. 10.30 – 11.30

Bożena Grzesiak

MARZEC

 1. Tak nam mija czas. Zapoznamy dzieci z zegarem i sposobem jego działania. Dowiemy się, jak odczytywać godziny na zegarze (6-latki). Będziemy utrwalać określenia: „co było najpierw?”, „co jest teraz?”, „co będzie potem?” oraz pojęcia: „wczoraj”, „dziś”, „jutro”. Zwrócimy uwagę na mijający czas, na podstawie przykładów z życia ludzi, przyrody. Poznamy obraz graficzny litery „p”, „P”: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej
  w oparciu o wyrazy podstawowe: „ptaki”, „Pola”. Będziemy rozwijać aktywności i ekspresję m.in. poprzez rytm i melodię piosenki.
 2. Muzyka jest wszędzie. Porozmawiamy o różnych rodzajach muzyki – wysłuchamy nagrań piosenek wybranych zespołów muzycznych . Będziemy nazywać muzyków grających na poszczególnych instrumentach. Poznamy wygląd gamy i nazwy solmizacyjne nut. Zorganizujemy kącki muzyczny w sali - wskażemy przedmioty, które wydają dźwięki; będziemy grać na instrumentach perkusyjnych
  i niekonwencjonalnych; wykonamy eksperyment „Słoiki i dźwięki”. Poznamy wygląd i działanie adapteru
  i płyt winylowych. Przybliżymy dzieciom postać wielkiego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Namalujemy nastrój utworu muzycznego. Poznamy literę „z”, „Z” na podstawie wyrazów podstawowych: „zamek”, „Zenek”. Zagramy w grę, utrwalając poznane liczby.
 3. Mamy różne charaktery. Dowiemy się, czym są emocje i jakie są rodzaje uczuć. Zapoznamy się ze sposobami kontroli emocji. Dowiemy się, kim jest bohater pozytywny, a kim – bohater negatywny; poznamy znaczenie pojęcia: „dobry uczynek”, „kłamstwo”/„chwalenie się” i ukażemy ich skutki; porozmawiamy
  o wartościach, tolerancji i lojalności. Utrwalimy znajomość stosowania zwrotów grzecznościowych: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”. Odkryjemy litery „u”, „U”: małą i wielką, drukowaną i pisaną; będziemy wspólnie czytać teksty wyrazowo-obrazkowe, rozwiązywać krzyżówki. Będziemy eksperymentować z barwami ciepłymi i barwami zimnymi. Zapoznamy dzieci z graficznym znakiem odejmowania; będziemy ćwiczyć dodawanie i odejmowanie rozwiązując zadania z treścią i zapisane działania (6-latki).
 4. Wiosna, wiosna. Rozbudzimy wrażliwość dzieci na piękno przyrody. Będziemy nazywać i identyfikować cechy typowe dla przedwiośnia i wiosny; omówimy zjawiska pogodowe. Dowiemy się, co to jest marzanna? Wykonamy „słomianą pannę” i weźmiemy udział w tradycyjnych obchodach żegnania zimy i witania wiosny. Zrobimy wiosenne porządki. Nauczymy się piosenki „Nareszcie wiosna”. Poznamy budowę kwiatów
  i założymy „zielony ogródek”. Utrwalimy nazwy pór roku. Poznamy literę „c”, „C”. Odkryjemy zapis cyfrowy liczby „0”. Będziemy ćwiczyć określanie kierunków i ustalanie położenia przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów.
 5. Jan Brzechwa – patron Naszego Przedszkola. Poszerzymy wiedzę dzieci o twórczości pisarza; będziemy słuchać wybranych utworów literatury dziecięcej – zwrócimy uwagę na zawarty w nich humor i morał. Będziemy bawić się i inscenizować wiersze posługując się teatralnymi środkami przekazu: modulacja głosu, ruch, mimika, wykorzystanie rekwizytów.  Będziemy przekazywać swoje doznania /przemyślenia w formie ekspresji werbalnej i plastycznej.

Dodatkowo będziemy:

- ćwiczyć: słuch fonematyczny, analizę i syntezę słuchową; rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter; wypowiadanie się zdaniami na określony temat;

- wyrabiać zdolności koncentracji i poczucia rytmu; ćwiczyć szybką reakcję na sygnały dźwiękowe, zmianę tempa; 

- ćwiczyć pamięć wzrokową; rozwijać spostrzegawczość;

- kształtować umiejętności wnikliwej obserwacji oraz wyciągania logicznych wniosków;

- inspirować i poszerzać doświadczenia plastyczne;

- aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych i rozwijać ogólną sprawność fizyczną;

- zachęcać do samodzielności w zakresie dbania o porządek w kącikach, w szafkach indywidualnych
w sali i szatni.

 

Wiersz Ireny Suchorzewskiej pt. „Chwalipięta”.

– Patrzcie!

Mam sukienkę w prążki,

granatowe piękne wstążki…

 A wy nie!

Mam pierścionek i korale,

aż pięć miśków i dwie lale…

 A wy nie!

Mam akwarium i chomika,

i zegarek, który cyka…

 A wy nie!

I mam jeszcze szklane nowe

kulki różnokolorowe…

 A wy nie!

Tak się chwali,

tak się chlubi

(nikt w przedszkolu

jej nie lubi).

Tak się chwali

jak najęta!

Czemu? Bo jest

chwalipięta.

 A wy nie??

 

Piosenka pt. „Nareszcie wiosna” (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

 1. Przyszła do nas wiosna – słoneczna, radosna.

 Budzi kwiaty, budzi drzewa, ze skowronkiem śpiewa.

 1. Przywitała ptaki, bo właśnie wróciły,

 gdy się tylko dowiedziały, że już nie ma zimy.

 1. Wiosennym deszczykiem kaczeńce podlewa

 i przygląda się radośnie listeczkom na drzewach.

 1. Teraz budzi żabki, pszczoły i chrabąszcze,

 tańczy razem z motylami na kwitnącej łące.

 1. Woła do niedźwiedzia: „Wstawaj, misiu, wstawaj!

 Już wiosenne kwiaty kwitną, zielenieje trawa!”

 1. I dzieci łaskocze słońca promieniami.

 „Chodźcie, dzieci, chodźcie, dzieci, z wiosną się pobawić”.

RODZICE DZIECI ODDZIAŁU V „Biedronki”

Dnia 24.02.2023 r. w oddziale V „Biedronki” będziemy obchodzić „Dzień Dinozaura”.

Podczas  zajęć przypomnimy dzieciom o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i otoczeniu w jakim żyły.

Rodziców prosimy ubranie dziecka na zielono lub z motywami dinozaurów oraz o przygotowanie1 szt. woreczka strunowego 3l..  Dodatkowo dzieci w tym dniu, mogą przynieść książeczki, figurki lub inne zabawki związane z dinozaurami.

Dziękujemy:)

OGŁOSZENIE

Dzieci z GR. V. w dn. 07.03.2023 r. (tj. wtorek) jadą na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Bochni trasa - ,,Królestwo Skarbnika’’. Pobyt w kopalni trwa 4 godziny, dzieci zwiedzają z przewodnikiem, mają czas na zabawy ruchowe na placu zabaw w kopalni oraz czas na posiłek. Prosimy o przygotowanie dzieciom wygodnego obuwia i ubrania. Wyjazd godz. 7.40. Powrót godz. 14.00. Koszt wycieczki 95 zł (bilet wstępu 45zł + przejazd 50zł) Prosimy o wpłacanie u wychowawców do 02.03. 2023r. Dziękujemy.

1.NASZE ZMYSŁY. Wysłuchamy opowiadania pt. ,, Płotek z kości’’ A. Widzowskiej z którego dowiemy się jak działa nasz organizm. Poznamy i będziemy się bawić z literką ,, B, b”. Będziemy nazywać wskazane części ciała. Rozpoznamy kolegę za pomocą dotyku. Wysłuchamy i będziemy się bawić przy piosence pt. ,, Czuję świat’’. Utrwalimy nazwy narządów zmysłów, zaznaczymy je na rysunku. Rozwiążemy zagadki o częściach ciała. Wykonamy ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne. Podamy przykłady w jaki sposób unikać hałasu na sali przedszkolnej.

2.POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY. Posłuchamy opowiadania wprowadzającego do tematu     pt.,, Kim będę w przyszłości’’ B. Szelągowskiej. Określimy na czym polega praca przedstawicieli wybranych zawodów. Poznamy literkę ,,G, g’’. Wskażemy rekwizyty potrzebne do wykonywania danego zawodu. Wysłuchamy i nauczymy się piosenki pt.,,Wymarzony zawód’’. Rozpoznamy zawody na podstawie słownych opisów. Stworzymy żeńskie odpowiedniki męskich zawodów. Poznamy etapy powstawania chleba. Poznamy cyfrę ,,8’’. Utrwalimy znaki matematyczne ,, <,>,=’’

3.ZABAWYY NA ŚNIEGU.  Zapoznamy się z opowiadaniem  pt.  ,, Z górki na pazurki’’                  A. Widzowskiej. Rozwiążemy i ułożymy zagadki o tematyce zimowej. Poznamy literkę ,,W, w’’. Nazwiemy i wybierzemy ubrania odpowiednie do jazdy na nartach i zabaw na śniegu. Będziemy się bawić przy piosence pt. ,, Bezpieczni zimą’’. Zademonstrujemy ruchami różne zabawy na śniegu. Wypowiemy się nt. przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw. Poznamy różne zimowe dyscypliny sportowe. Nauczymy się na pamięć wiersza pt.,, Bałwankowo’’              E. Stadtmuller. Rozwiążemy i ułożymy zadania tekstowe.

4.RÓZNE RODZAJE PARKÓW. Opowiadanie wprowadzające pt.,, Parkowy zawrót głowy’’. Stworzymy nazwy dla parków w których możemy spotkać dinozaury. Porozmawiamy o parku jurajskim i dinozaurach. Wykonamy makietę parku jurajskiego z różnorodnych klocków. Będziemy się bawić przy piosence pt. ,, Mały podróżnik’’. Oglądniemy film edukacyjny nt. parku wodnego. Poznamy zasady zwiedzania parków narodowych. Stworzymy nowe nazwy atrakcji dostępnych w parku rozrywki. Opowiemy co można zobaczyć w parku miniatur.

,, WYMARZONY ZAWÓD’’ – piosenka, sł. i muz. K. Gowik.        

1.Przyszłość to daleki czas lecz już myśli każdy z nas, kim zostanie i co kiedyś robić będzie. 

Tu i tam pracować, być potrzebnym wszędzie.    ,,

Tyle jest zawodów, że można pomarzyć już, kim być się chce. 

Ref: Chcę być pilotem i latać samolotem

Chcę być weterynarzem, bo od zawsze o tym marzę.

Chcę być lekarką i ludzi ratować. 

 Chcę być kucharką i smacznie gotować.                              

2.Ważne jest kolego mój,

Abyl ubić zawód swój.

Robić w życiu to, o czym się ciągle marzy.

Wtedy miło mija czas, gdy robi to, co kocha, każdy z nas.