Zaproszenie
Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy na ,,Warsztaty Wielkanocne'', które odbędą się 11.04.2025 r. (piątek) o godzinie 15.00 w sali oddziału V. W programie spotkania zaplanowane są wspólne zabawy oraz wykonanie ozdoby świątecznej.
Drodzy Rodzice dzieci z oddziału V
W dniu 12 marca 2025r planujemy wyjazd do Szkoły Muzycznej na oś. Centrum E2 w Nowej Hucie. Będziemy uczestniczyć w zajęciach z rytmiki oraz wysłuchamy koncertu przygotowanego przez uczniów tej szkoły. Wyjeżdżamy po śniadaniu o godz. 10.00. Powrót ok 12.30. Prosimy o podpisanie zgód na wyjazd. Koszt wycieczki to 20 zł (autokar).
Nauczycielki oddziału V
MARZEC
I. ,,Niezwykły świat zwierząt’’ – dzieci wysłuchają opowiadania Barbary Szelągowskiej pt. ,,Wielka podróż małpki Mini’’, będą wzbogacać wiedzę o zwierzętach egzotycznych, nauczą się piosenki ,,Niezwykły świat zwierząt’’, poznają zwierzęta mieszkające w morzach, oceanach, dżungli i na sawannie, poznają znaczenia kolorów w życiu zwierząt, będą łączyć różne elementy, wskazując na cechy, które je łączą, wykonają pracę plastyczną ,,Kolorowa papuga’’, poznają litery z, Z małą i wielką, drukowaną i pisaną w toku zabaw, ułożą rymy do nazw zwierząt, odkryją zapis cyfrowy liczby 10, będą przeliczać w dostępnym dla siebie zakresie.
II. ,,Marcowa pogoda’’ – dzieci poznają elementy marcowej pogody, wysłuchają opowiadania Agaty Widzowskiej pt. ,,Marcowe bliźniaczki’’, będą obserwować położenie słońca na niebie, założą z nauczycielem zielony ogródek, wysłuchają piosenki ,,Żartowniś marzec’’, poznają stany skupienia wody i ich właściwości, będą samodzielnie działać, badać rzeczywistość a następnie wnioskować, poznają zwyczaj topienia marzanny, poznają literę u, U wielką i małą, drukowaną i pisaną, będą doskonalić orientację w przestrzeni, porównają liczebność zbiorów, będą rozwijać umiejętność posługiwania się liczebnikami w aspektach kardynalnym i porządkowym w zakresie 10.
III. ,,Wiosenne przebudzenia i powroty’’ – dzieci będą obserwować zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, wymienią pierwsze, charakterystyczne oznaki wiosny, wysłuchają opowiadania Stanisława Kraszewskiego pt. ,,Oznaki wiosny’’, wzbogacą wiedzę na temat pierwszych wiosennych kwiatów, poszerzą wiedzę na temat wybranych zwierząt, poznają drogę, jaką przebywają ptaki podczas wędrówek, będą doskonalić umiejętność logicznego myślenia oraz klasyfikowania przedmiotów o takim samym kształcie, wykonają pracę plastyczną ,,Bociany w gnieździe’’, poznają litery c, C w toku zabaw, wielką i małą, drukowaną i pisaną.
IV. ,,Zwierzęta naszych pól i lasów’’ – dzieci będą rozmawiać na temat opowiadania Stanisława Kraszewskiego pt. ,,Leśny dom’’, wzbogacą wiedzę o życiu i zwyczajach zwierząt mieszkających w lesie i na polu, będą określać tempo poruszania się zwierząt oraz podadzą charakterystyczne cechy ptaków, ssaków i owadów, wysłuchają piosenki ,,Mieszkańcy lasów, łąk i pól’’, będą segregować zwierzęta, wzbogacą wiedzę na temat życia pszczół i ich znaczenia w życiu człowieka, będą doskonalić rozumowanie matematyczne, poznają litery ł,
Ł, wielką i małą, drukowaną i pisaną, wykonają pracę plastyczną ,,Zwierzęce origami’’.
Piosenka ,,Żartowniś marzec’’ (sł. i muz. Krystyna Gowik)
1. Idzie marzec poprzez pola i łąki podmokłe
A ubranie ma od deszczu prawie całkiem mokre
Gwiżdże sobie wesolutko, skacze tak radośnie!
Tu napsoci, tam napsoci swojej cioci wiośnie.
Ref: W marcu, marcu jest jak w garncu
Taki pogodowy sos! Kto nie wierzy ten dostanie prztyczka w nos!
Kap, kap, kap, kap - deszcz
Ciap, ciap, ciap, ciap - śnieg
Puk, puk, puk, puk - grad
Uuuu- wiatr.
2. Wiosna wzięła się pod boki, dzieci jest jej szkoda
- oj, ty marcu łobuziaku, co to za pogoda!
Dzieci chcą iść do ogrodu, chcą iść na spacerek
Przydałby się promyk słońca i ciepły wiaterek.
Ref: W marcu, w marcu…
3. Marzec wskoczył hop pod chmury i mówi do cioci
- Ciociu zaraz słońce cały świat ozłoci
Ale to jest przecież nudne, gdy tak słońce świeci
Deszczu, śniegu, gradu troszkę rzucę więc na dzieci.
Ref: W marcu, w marcu...
Drodzy Rodzice dzieci z oddziału V
W dniu 27.02.2025 r. odbędzie się kolejne muzyczne spotkanie z muzykami z ,,Mobilnej Filharmonii''. Koszt przedstawienia wynosi 10 zł. Kwotę prosimy wpłacać u nauczycielek z grupy.
Nauczycielki oddziału V
LUTY
Tematyka:
1. Baśnie, bajki i bajeczki
2. Sztuka
3. Tajemnice kosmosu
4. Zawody
Założenia :
1. Dzieci wysłuchają opowiadania A. Widzowskiej „Bal nie z tej bajki”, poznają etapy powstawania książki, dowiedzą się na czym polega praca autora, drukarza, grafika. Poznają pojęcie ,,bookcrossing''. Będą uczestniczyć w zabawach badawczych, matematycznych doskonalących umiejętność liczenia. Wysłuchają piosenki „Bajkowe marzenia”, wykonają pracę plastyczną „Moja książka''. Poznają literę g, G małą i wielką, drukowaną i pisaną. Będą budować schemat wyrazów: garnek, Greta.
2. Dzieci wysłuchają opowiadania A. Widzowskiej „Grajek”, wzbogacą wiedzę na temat instrumentów muzycznych. Nauczą się piosenki ,,Co to jest sztuka”. Dowiedzą się jakie są etapy powstawania filmu, wzbogacą wiedzę na temat zawodów związanych z kinem, teatrem i filharmonią. Przygotują sylwety do teatru cieni. Będą doskonalić rozumowanie matematyczne. Wykonają pracę plastyczną „Akordeon”. Poznają literę w, W małą i wielką, pisaną i drukowaną. Odkryją zapis cyfrowy liczby 9.
3. Dzieci wysłuchają i nauczą się piosenki „Kosmiczne niedźwiedzie” oraz wysłuchają opowiadania A. Widzowskiej „Wywiad z kosmitą”. Wymienią nazwy planet układu słonecznego, poznają termin „droga mleczna”. Będą uczestniczyć w eksperymentach, poznają właściwości fizyczne niektórych substancji. Będą przewidywać różne drogi prowadzące do rozwiązania danego problemu. Poznają litery p, P małą i wielką, drukowaną i pisaną.
4. Dzieci wysłuchają wiersz M. Czoik Nowickiej ''Kim zostanę gdy dorosnę”, będą wzbogacać wiedzę na temat zawodów dawnych i współczesnych, poznają nazwy narzędzi potrzebnych do wykonywania wybranych zawodów. Wysłuchają i nauczą się piosenki ''Zawód, który cieszy”. Będą rozróżniać i nazywać figury geometryczne i podawać ich cechy, będą doskonalić położenie obiektu na płaszczyźnie. Wykonają pracę plastyczną „Projektant”.
,,Kosmiczne niedźwiedzie'' (sł. i muz. Krystyna Gowik)
1. Na północnym niebie mieszkają niedźwiedzie,
znane wszystkim do tej pory jako gwiazdozbiory.
Tuli swoje dziecko Wielka niedźwiedzica,
a na Ziemi wielu ludzi widok ten zachwyca.
Ref: Na niebie wcale nie jest nudno, ciągle się coś dzieje!
Przed meteorem uciec trudno i wiatr kosmiczny wieje!
Chroni mama niedźwiedzica
małego niedźwiadka swego
i robi z nim babki z pyłu kosmicznego
i robi z min babki z pyłu kosmicznego.
2. Pomagają mamie przyjazne planety,
ciocia Wenus łapie dla niej gwiazdki i komety.
Bawi się radośnie Mała Niedźwiedzica,
wujek Jowisz biega z nią po kosmicznych ulicach.
Ref: Na niebie...
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadziusiów dzieci z oddziału V na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, która odbędzie się 24.01.2025 r. tj. w piątek o godzinie 15.30.
Rodziców prosimy o przygotowanie dla dzieci w tym dniu strojów galowych.
Nauczycielki oddziału V
Drodzy Rodzice dzieci z oddziału V
W najbliższy piątek tj. 10 stycznia br. dzieci będą brały udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 82 na osiedlu Kalinowym o godzinie 10.00. Dzieci zaśpiewają pastorałkę ,,Dziś w stajence''. Prosimy o przygotowanie strojów: dla dziewczynek - białe bluzeczki, białe spódnice lub sukienki a dla chłopców - strój galowy.
Nauczycielki oddziału V
STYCZEŃ
1. ,,Mijają dni, miesiące, lata’’ – dzieci wysłuchają opowiadania Barbary Szelągowskiej pt. ,,Upływający czas’’, poznają różne rodzaje zegarów, odczytają godziny z tarczy zegara, powtórzą nazwy pór roku i utrwalą nazwy miesięcy, dopasują miesiące do pór roku, zauważą stałe następstwo lat, miesięcy, pór roku, dnia i nocy, założą kalendarz obserwacji przyrodniczych, będą rozwijać myślenie logiczne, poznają różne rodzaje zegarów, odczytają godziny z tarczy zegara, poznają literę s, S w toku zabaw.
2. ,,Zima i zwierzęta’’ – dzieci zrozumieją potrzebę dokarmiania zwierząt zimą, poznają pracę leśnika, będą poznawać ciekawostki z życia zwierząt leśnych, poznają zwierzęta mieszkające w Afryce, dowiedzą się, że działanie matematyczne, w którym przybywa elementów, nazywa się dodawaniem, będą przeliczać w dostępnym zakresie oraz rozwijać rozumowanie matematyczne, poznają litery n, N.
3. ,,Babcia i dziadek’’ – dzieci wysłuchają wiersza Moniki Czoik-Nowickiej pt. ,,Babcia i dziadek’’, będą opowiadać o swoich babciach i dziadkach, nauczą się piosenki ,,Moi kochani’’, wzbudzą zainteresowanie członkami najbliższej rodziny, wypowiedzą się na temat spędzania czasu z rodziną, poznają pojęcie drzewo genealogiczne, wykonają prezenty dla babć i dziadków z okazji ich święta, odkryją zapis cyfrowy liczby 8, poznają litery b, B, będą doskonalić umiejętność dodawania.
4. ,,Karnawał’’ – dzieci poznają tradycje karnawałowe w Polsce i na świecie, wysłuchają się i nauczą piosenki ,,Bale w karnawale’’, będą uczestniczyć w zabawach badawczych, wykonają pracę plastyczną ,,Maska karnawałowa’’, będą porównywać liczebność dwóch zbiorów oraz doskonalić myślenie matematyczne i logiczne, rozwiążą zagadki związane z karnawałem.
,,Moi kochani’’ (sł. i muz. Krystyna Gowik)
1. Babciu jesteś kochana, dziadku jesteś kochany.
Bardzo lubię z wami spędzać czas.
Cieszę się, że oprócz taty i mamy,
babciu i dziadku mam tu właśnie was.
Ref: Przesyłam wam zawsze dużo dobrych życzeń,
i słodkie serduszka zrobione z moich dłoni.
Zawsze bądźmy razem, czy lipiec czy styczeń.
Słońca w nas niech żaden smutek nigdy nie zasłoni.
2. Babciu przytul mnie mocno, dziadku podaj mi ręce,
gdy smuteczki pukają do drzwi.
Babciu, może deser zrobię w podzięce?
Ty i dziadek pomożecie mi.
Ref: Przesyłam wam…
3. Gdy kiedyś pobawię się w wielkie czarowanie,
wyczaruję dla was pojazd latający w chmury.
Razem polecimy nim na nieba zwiedzanie.
I każdy puchar lodów ulubionych tam dostanie.
Ref: Przesyłam wam…
Strona 1 z 2