Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

 OGŁOSZENIE.

                  Serdecznie zapraszamy Szanownych Rodziców z GR. I. na

                       ,,Koncert Bożonarodzeniowy’’,

            który odbędzie się dn. 18.12.2023 r. tj. (poniedziałek) o godz. 15.15.

Prosimy Rodziców w tym dniu o przygotowanie dzieciom stroju: dziewczynki choineczki, chłopcy Mikołajki. Dziękujemy.

LISTOPAD

 

 

1.ALE PLUCHA. Wiatr psotnik zaznajomimy się z wiatrem jako z zjawiskiem atmosferycznym. Wykonamy ćwiczenia oddechowe pt.,,Psotny wietrzyk’’. Zabawimy się przy piosence pt.,,Wiatr i chmurki’’, rozwiniemy umiejętność wspólnej zabawy przy muzyce. Namalujemy farbami ,,Kolorowe parasole’’. Wyjaśnimy znaczenie dla zdrowia ubierania się odpowiednio do warunków atmosferycznych. Poznamy symbole Polski z okazji Święta Niepodległości.

 

 

2.CO ROBIĄ ZWIERZĘTA JESIENIĄ?. Posłuchamy opowiadania L. Krzemienieckiej pt.,,Przygody Hałabały , każdy ma swój domek”. Poznamy nazwy wybranych zwierząt i ich mieszkania na zimę. Będziemy się bawić przy opowieści ruchowej połączonej z ćwiczeniami artykulacyjnymi ,,Leśne spotkania’’. Zapoznamy się ze sposobami przygotowania wiewiórki do zimy. Wykleimy sylwetę wiewiórki pociętymi kawałkami włóczki. Będziemy się uczyć wiersza pt.,,Jeż’’ H.Zdzitowieckiej.

 

 

3.W KRAINIE SNU. Idzie niebo ciemną nocą, dostrzeganie, że po nocy jest dzień, a po dniu noc. Ćwiczenia matematyczne: dzień-noc, małe i duże zwierzątka określanie wielkości. Posłuchamy wiersza pt.,, Komu jesień ściele łóżeczka’’ M.Golc, utrwalanie nazw zwierząt. Zabawy przy piosenkach ,,A,a,a kotki dwa’’ ,,Ta Dorotka’’. Posłuchamy wiersza pt.,,Wszyscy śpią’’M.Golc. Dostrzeganie walorów zdrowotnych snu i odpoczynku.

 

 

4.WAŻNA SPRAWA TO ZABAWA. Oglądniemy teatrzyk kukiełkowy pt.,,Dziwne stworzenia’’B.Gorajskiej, rozwijanie aktywności twórczej. Zabawy matematyczne ,,Co do siebie pasuje?’’, klasyfikowanie przedmiotów wg. jednej cechy. Zabawy z chustą KLANZA ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej. Namalujemy deszczową pogodę paluszkami maczanymi w farbie.

 

,,PADA DESZCZYK’’- piosenka

 1.Pada, pada deszczyk pada, deszczu już za wiele, deszczu już za wiele.                                                                                                  

 Pójdę do przedszkola bo mi tam weselej/2x

 2.Pożycz, pożycz mi babuniu swego parasola, swego parasola.

 Bo choć deszczyk pada pójdę do przedszkola/2x

 

 ,,JEŻ’’- wiersz H. Zdzitowieckiej

 

 Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż malutki jeż. Węszy noskiem w lewo w prawo, to pod listkiem, to pod trawą,                                                                                                                                        gdzie się kryje dobry łup. Drepce mały jeż tup, tup. Drepcze poprzez lasu gąszcze, łapie myszy, węże, chrząszcze…. Gdy zimowe przyjdą dni, zagrzebany w liściach śpi.

PAŹDZIERNIK

 

 

1.Kodeks przedszkolaka – moje prawa i obowiązki – poznaję przedszkole.

2.Idzie jesień w lesie – oglądamy drzewa znajdujące się w pobliskim otoczeniu i zwracamy uwagę na barwy wokół siebie. Poznajemy nazwy poszczególnych części drzew oraz ich nazwy: jarzębina, dąb, kasztanowiec. Namalujemy grzybka farbami. Będziemy liczyć z krasnoludkiem i jeżykiem grzybki.

3. Moje zdrowie – dbamy o higienę, ubieramy się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku. 

4. Idzie jesień przez park – obserwujemy środowisko przyrodnicze, zwracamy uwagę na dominującą kolorystykę i zmiany jakie zachodzą w przyrodzie.

,,OLA I LIŚCIE’’ – piosenka

  Poszła Ola na spacerek                                                                                                                                                                                                            

 Na słoneczko na wiaterek                                                                                                                                                                                                     

 A tu lecą jej na głowę                                                                                                                                                                                                                

Liście złote i brązowe                                                      

 Myśli Ola – liści tyle   Zrobię bukiet z nich za chwilę  La, la, la, la, la, la, la, la, la

OGŁOSZENIE !


Serdecznie zapraszamy Szanownych Rodziców z I GR. do przedszkola na uroczyste ,,Pasowanie na Przedszkolaka’’.

W dniu 24.10.2023 (tj. wtorek) o godz. 15.15

Prosimy o przygotowanie dzieciom odświętnego stroju:

dziewczynki: białe bluzki, białe rajstopy, ciemne spódniczki,

chłopcy: białe koszule, ciemne spodnie.

Dziękujemy.

WRZESIEŃ

1.TO JA, NASZA GRUPA. Przez pierwsze dwa tygodnie będziemy, współtworzyć przyjazną atmosferę w grupie, poznamy imiona dzieci, będziemy przestrzegać umowy i zasady regulujące współżycie w grupie. Rozwiniemy umiejętności komunikowania się w grupie, wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji, podejmiemy próby wspólnych zabaw. Zabawy orientacyjno- porządkowe ,,Balonik’’ ,,Mały zuch’’ ,,Stań prościutko’’ ,,Ta nasza zabawa’’,, Witamy się’’ itp. Poznamy nasze przedszkole, ogród. Będziemy kształcić samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych: zdejmowanie ubrań i butów w wyznaczonej półce na szatni, zakładanie ubrań, korzystanie z toalety itp. Podejmiemy próby wspólnych zabaw. Będziemy śpiewać piosenki i uczyć się wierszy : ,,Kto jest w przedszkolu’’ ,,Powiedz Olu’’ ,,Krasnoludki’’itp.

2.JESIEŃ W SADZIE I W OGRODZIE. Przez trzeci i czwarty tydzień będziemy rozpoznawać i nazywać wybrane warzywa, rozróżniać je za pomocą wzroku, dotyku, zapachu, smaku, porównamy kształty owoców ich kolor wygląd, smak. Zachęcimy dzieci do zjadania owoców i warzyw. Zaobserwujemy zmiany w środowisku przyrodniczym, poprzez oglądanie drzew znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Wzbogacimy kącik przyrody owocami i warzywami, darami Pani Jesieni przyniesionymi przez dzieci. Posłuchamy opowiadania pt.,, Kto ważniejszy?’’ D. Szyprowskiej. Pobawimy się przy piosence pt.,,Ogródeczek Zosi’’ , zagramy na instrumentach perkusyjnych. Wykonamy przestrzenne ,,Warzywne stworki’’ z pokrojonych kawałków warzyw. Będziemy utrwalać nazwy podstawowych kolorów, podczas malowania farbami plakatowymi owoców.

,,MAM TRZY LATA’’- wiersz I. Suchorzewskiej RYMOWANKA- do pokazywania

Mam trzy lata, trzy i pół, Tu paluszek, tam paluszek, brodą sięgam ponad stół, okrąglutki mam tu brzuszek. Do przedszkola chodzę z workiem Tu jest rączka, a tu druga, i mam znaczek z muchomorkiem. a tu oczko do mnie mruga.

Pantofelki ładnie zmieniam, myję ręce do jedzenia. Zjadam wszystko z talerzyka, tańczę, kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku, o tchórzliwym koziołeczku i o piesku, co był w polu, nauczyłem się w przedszkolu.

,,KIEDY SŁOŃCE ŚWIECI I GDY DESZCZYK PADA’’- piosenka

1.Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada, 3.A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie, idzie do przedszkola wesoła gromada, to nasze kółeczko, zmienia się w słoneczko, tupią małe nóżki tupu tupu tup, śpiewamy piosenki, la, la, la, la, la, raźno do przedszkola idzie mały zuch. wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.

2.Klocki misie lalki, czekają od rana, uśmiechem nas wita Pani ukochana, bawimy się w zgodzie zawsze Ty i ja, tańczymy wesoło hopsa, hopsa, hopsasa.