Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na marzec
 

MARZEC

  1. Muzyka jest wszędzie. Porozmawiamy o różnych rodzajach muzyki – wysłuchamy nagrań piosenek wybranych zespołów muzycznych. Będziemy nazywać wybrane instrumenty. Poznamy wygląd gamy i nazwy solmizacyjne nut. Zorganizujemy kącki muzyczny w sali - wskażemy przedmioty, które wydają dźwięki; będziemy grać na instrumentach perkusyjnych i niekonwencjonalnych; wykonamy eksperyment „Słoiki i dźwięki”; namalujemy nastrój utworu muzycznego/ wykonamy grzechotki. Poznamy litery „z”, „Z” (dzieci 5-letnie).
  2. Mamy różne charaktery. Dowiemy się, czym są emocje i jakie są rodzaje uczuć. Zapoznamy dzieci ze sposobami kontrolowania emocji. Dowiemy się, kim jest bohater pozytywny, a kim – bohater negatywny; poznamy znaczenie pojęcia: „dobry uczynek”, „kłamstwo”/„chwalenie się” i ukażemy ich skutki; porozmawiamy o wartościach, tolerancji i lojalności. Utrwalimy znajomość stosowania zwrotów grzecznościowych: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”. Będziemy kształtować umiejętności wnikliwej obserwacji oraz wyciągania logicznych wniosków podczas zabaw badawczych z kolorami i solą. Odkryjemy litery „u”, „U”; będziemy wspólnie czytać teksty wyrazowo-obrazkowe (dzieci 5-letnie).
  3. Wiosna, wiosna. Zapoznamy dzieci z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w okresie przedwiośnia – zwrócimy uwagę na pierwsze oznaki i kaprysy marcowej pogody; będziemy nazywać i opisywać zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla przedwiośnia nawiązując do przysłowia ludowego „W marcu jak w garncu”. Będziemy poszerzać wiedzę dzieci o zwierzętach żyjących w naturalnym środowisku: przypomnimy dzieciom wygląd i zwyczaje bociana oraz nazwy zwierząt budzących się z zimowego snu. Dowiemy się, co to jest „marzanna”? Wykonamy „słomianą pannę” i weźmiemy udział w tradycyjnych obchodach żegnania zimy i witania wiosny. Zrobimy wiosenne porządki. Założymy „zielony ogródek w sali” - będziemy poznawać warunki konieczne do prawidłowego wzrostu roślin. Utrwalimy znajomość dni tygodnia. Odkryjemy litery „c”, „C” (dzieci 5-letnie).
  4. Wielkanocne tradycje. Wprowadzimy dzieci w atmosferę zbliżających się świąt- poznamy polskie tradycje związane z obchodami świąt Wielkanocnych (palmy, koszyczek, pisanki, świąteczne wypieki, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne, tradycja polewania się wodą tzw. śmigus – dyngus). Będziemy tworzyć warunki stymulujące aktywność badawczą i twórczą podczas prowadzonych doświadczeń z jajkiem. Utrwalimy określanie położenia przedmiotów w przestrzeni. Poznamy litery „j”, „J”; odkryjemy zapis cyfrowy liczby 9 (dzieci 5-letnie).

Dodatkowo będziemy:

- obserwować roślinność w kąciku przyrody oraz w pobliskich ogródkach;

- ćwiczyć pamięć wzrokową; rozwijać spostrzegawczość;

- przeprowadzać analizę i syntezę sylabową poznanych wyrazów -będziemy uczyć się wyróżniać pierwszą i ostatnią głoskę w tych wyrazach; będziemy utrwalać rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter oraz wypowiadanie się zdaniami na określony temat;

- wyrabiać zdolności koncentracji i poczucia rytmu; ćwiczyć szybką reakcję na sygnały dźwiękowe, zmianę tempa;

- pobudzać do działalności twórczej - inspirować i poszerzać doświadczenia plastyczne;

- motywować do aktywnego uczestnictwa w ćwiczeniach gimnastycznych;

- ćwiczyć posługiwanie się liczbami w aspektach kardynalnym i porządkowym; będziemy ćwiczyć dodawanie i odejmowanie;  kształtować umiejętności klasyfikowania obiektów według wspólnej cechy.

 

Piosenka pt. Nareszcie jest wiosna

  1. Przyszła do nas wiosna – słoneczna, radosna.

 Budzi kwiaty, budzi drzewa, ze skowronkiem śpiewa.

  1. Przywitała ptaki, bo właśnie wróciły,

 gdy się tylko dowiedziały, że już nie ma zimy.

  1. Wiosennym deszczykiem kaczeńce podlewa

 i przygląda się radośnie listeczkom na drzewach.

  1. Teraz budzi żabki, pszczoły i chrabąszcze,

 tańczy razem z motylami na kwitnącej łące.

  1. Woła do niedźwiedzia: „Wstawaj, misiu, wstawaj!

 Już wiosenne kwiaty kwitną, zielenieje trawa!”

  1. I dzieci łaskocze słońca promieniami.

 „Chodźcie, dzieci, chodźcie, dzieci, z wiosną się pobawić”.

 

Piosenka pt. „Wiosno, wiosenko”

Wiosno, wiosenko gdzie jesteś powiedz nam? (x2)

Czy jesteś za górami, czy jesteś za lasami?

Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam?

Idę, już idę choć zimny wicher dmie. (x2)

Przynoszę promyk słonka, przynoszę śpiew skowronka

Idę, już idę choć zimny wicher dmie.