Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

Projekt edukacyjny Małe laboratorium

Drodzy Rodzice

W oddziale III rozpoczynam realizację projektu edukacyjnego „Małe laboratorium”. Jest to projekt ściśle związany z zabawami badawczymi, które dają możliwość zaspokajania aktywności poznawczej dziecka i sprawiają, że dziecko samodzielnie zdobywa doświadczenia. Podejmując zabawę badawczą dziecko staje przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest bezpośrednim celem samej zabawy. 

W toku działania i obserwacji dzieci będą zapoznawały się z funkcjonowaniem przedmiotów i ich cechami oraz z ich właściwościami, a także będą dostrzegały związki przyczynowo-skutkowe zachodzące między badanymi przedmiotami i zjawiskami. Dodatkowo będą uczyły się analizy, syntezy, porównywania i uogólniania. Przy okazji będą rozwijały umiejętność krytycznego myślenia, wytrwałości, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, a także będą poszerzały horyzonty myślowe.

Przed każdymi zajęciami omawiane będą zasady bezpiecznego zachowania w trakcie prowadzonych doświadczeń. Podczas zajęć dzieci będą obserwowały i wykonywały różnorodne eksperymenty np.: „Gdzie jest powietrze?”, „Znikająca woda”, „Co przyciąga magnes?”, „Wędrująca woda”, „Wirujące kolory”, „Tęcza z cukierków”, „Wulkan”, „Meduza w butelce”, „Kolorowy deszcz”, „Kolorowa sól (w butelce)”, „Malowanie na mleku”, „Tańczące rodzynki”, „Jajko w solance”, „Gumowe jajko”, „Niewidzialny atrament”, „Malowanie na soli”, „Magiczny woreczek” , „Tornado w butelce”, „Sensoryczne migoczące gniotki”, „Galaretki w słoiku”, „Krystalizacja soli”, „Kolorowe bąbelki”, „Dwukolorowe słoiki” i „Samorosnące balony”.

Przewidywane rezultaty projektu

Dziecko (na miarę swoich możliwości):

- uważnie słucha i rozumie kierowane do niego polecenia;

- przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa;

- aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych (ogląda, szuka, obserwuje, porównuje, bada, eksperymentuje);

- pogłębia wiedzę i zainteresowania światem przyrodniczym i technicznym;

- wypowiada się na określony temat, zadaje pytania, formułuje spostrzeżenia;

- przewiduje, jakie będą skutki wykonywanych czynności;

- dostrzega zależność przyczynowo -skutkową między działaniem, a uzyskanym efektem;

- próbuje formułować wnioski z przeprowadzonych doświadczeń;

- poznaje cechy i właściwości przedmiotów, materiałów, badanych ciał;

- poprawnie nazywa badane przedmioty i zjawiska;

- nabiera wiary we własne możliwości.

Realizacja projektu edukacyjnego „Małe laboratorium” z pewnością pozytywnie wpłynie na harmonijny rozwój dziecka. Umożliwi każdemu dziecku aktywne poznawanie świata zgodnie z jego potrzebami i zainteresowaniami, poszerzy i pogłębi wiadomości przyrodniczo-techniczne.

Rodziców zachęcam do udziału w planowanych warsztatach i śledzenia relacji fotograficznych.

Nauczycielka
mgr Bożena Grzesiak