Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne

LUTY

1. Mass media. Będziemy dyskutować na temat Internetu – ustalimy do czego jest potrzebny Internet i czy jest bezpieczny? Będziemy rozwijać kreatywność i wyobraźnię - wymyślimy nowe nazwy dla sprzętu komputerowego; stworzymy grafikę do własnej gry komputerowej. Określimy, do czego służą: radio, telewizja, gazeta. Omówimy wygląd i części składowe gazet. Wykorzystamy gazety do zabaw matematycznych rozwijających orientację przestrzenną i umiejętności liczenia.
  2. Poznajemy różne zawody. Poznamy/ przypomnimy nazwy i podstawowe czynności związane
    z poszczególnymi zawodami; omówimy rekwizyty potrzebne do wykonywania danego zawodu. Odwiedzimy przedszkolną kuchnię - poznamy miejsce przygotowywania posiłków, zapoznamy dzieci z czynnościami i narzędziami pracy kucharza / kucharki. Będziemy uświadamiać dzieciom znaczenie właściwego zachowania się przy stole i spożywania zdrowych produktów. Będziemy rozwijać sprawność manualną, ruchową i umiejętności poruszania się przy muzyce. Poznamy litery „g”, „G” oraz cyfrę „8” (dzieci 5-letnie).
  3. Zabawy na śniegu. Rozwiążemy i ułożymy zagadki o tematyce zimowej. Będziemy rozmawiać na temat ulubionych zabaw zimowych - nazwiemy i wybierzemy ubrania odpowiednie do jazdy na nartach i zabaw na śniegu; poznamy sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Poznamy różne zimowe dyscypliny sportowe. Odkryjemy jak wygląda litera „w”, „W” (dz. 5-letnie). Będziemy rozwiązywać zadania matematyczne z treścią i wg podanego kodu.
  4. Czyste powietrze wokół nas. Będziemy realizować Program Edukacyjny dotyczący ochrony zdrowia.

Dodatkowo będziemy:

- rozwijać umiejętności skupiania uwagi na prezentowanych utworach – zachęcać do budowania dłuższych wypowiedzi oraz prowokować do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi;

- przeprowadzać analizę i syntezę sylabową poznanych wyrazów; wyróżnimy pierwszą i ostatnią głoskę;

- rozwijać sprawność manualną, ruchową  i umiejętności poruszania się przy muzyce;

- rozwijać aktywność badawczą i wyciągać wnioski na podstawie przeprowadzonych eksperymentów;

- uczyć dzieci właściwego współdziałania w grupie rówieśniczej, stosowania form grzecznościowych oraz przestrzegania wspólnie ustalonych umów i zasad zgodnego funkcjonowania w grupie,  nabywania odwagi i umiejętności wypowiadania własnych myśli, a także obdarzania innych uwagą i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.

Piosenka pt. „Wymarzony zawód” (sł. i muz. Krystyna Gowik)

1. Przyszłość to daleki czas,

lecz już myśli każdy z nas,

kim zostanie i co kiedyś robić będzie.

Tyle jest zawodów, że można pomarzyć już,

kim być się chce.

Tu i tam pracować, być potrzebnym wszędzie.

Ref.: Chcę być pilotem i latać samolotem.

Chcę być weterynarzem, bo od zawsze o tym marzę.

Chcę być lekarką i ludzi ratować.

Chcę być kucharką i smacznie gotować.

1. Ważne jest, kolego mój,

aby lubić zawód swój.

Robić w życiu to, o czym się ciągle marzy.

Wtedy miło mija czas,

gdy robi to, co kocha, każdy z nas.

Uśmiech wtedy człowiek ma na swojej twarzy.

Ref.: Chcę być pilotem i latać samolotem…