Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

MARZEC

 

1. Oznaki wiosny- będziemy uważnie obserwować przyrodę i szukać oznak wiosny. Porozmawiamy o wiosennych zmianach w przyrodzie- temperaturze powietrza, dłuższym dniu, powracających ptakach, pąkach na drzewach i krzewach.

2. Dlaczego w marcu jest jak w garncu? - poznamy zjawiska pogodowe charakterystyczne dla przedwiośnia. Poznamy przysłowie "W marcu, jak w garncu" i zastanowimy się nad jego znaczeniem. Przypomnimy sobie, jak ważne jest ubieranie się zgodnie z warunkami atmosferycznymi.

3. Gdzie ubiera się Pani Wiosna? - zapoznamy się z budową i cechami wybranych kwiatów wiosennych oraz z ludowymi obrzędami związanymi z pierwszym dniem wiosny.

4. Muzyka wokół nas – będziemy poznawać i utrwalać nazwy wybranych instrumentów muzycznych, rozwijać umiejętność grania na instrumentach perkusyjnych. Będziemy próbować wyrażać nastrój utworu muzycznego barwną plamą oraz dostrzegać piękno muzyki.

 

Wiosna (wiersz)

Regina Gruchalska

Wiosna przychodzi cichutko.
Topi śniegi wolniutko.
Ranki są coraz jaśniejsze
A dni bywają cieplejsze.
Jest tak zielono, wesoło.
Zwierzęta budzą się wkoło.
Śpiew ptaków słychać radosny, na powitanie wiosny.


Wiosna, wiosenka (piosenka)

Wiosna wiosenka w mym sercu piosenka Przychodzi po zimie ożywia świat. Świeżym powiewem słońca iskrzeniem. Obudź się ziemio - pora już wstać. Ref. Wiosna wiosna tak piękna, radosna Słoneczna, pachnąca Przyrodą kwitnąca Wiosna wiosna tak piękna radosna. To takie proste, śpiewaj i tańcz Gdy deszczyk zaskoczy Otwórz swe oczy tęczą na niebie Namaluj szlak Ptaki wracają, głośno śpiewają,. Obudź się ziemio - pora już wstać. Ref. x2 Raz dwa trzy Zielono mi Cztery pięć sześć Tak pięknie tu jest siedem i osiem Raduj się widokiem Wiosna wreszcie zagościła, to radosna dla nas chwila. Ref. Wiosna wiosna tak piękna radosna Słoneczna, pachnąca Przyrodą kwitnąca. Wiosna, wiosna tak piękna radosna. To takie proste, śpiewaj i tańcz Mamy już wiosną.