Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

O wspólnie z dzieckiem spędzonym czasie - słów kilka

 

Zbliża się okres świąteczny – pamiętajmy, że jest to czas, w którym rodzice mogą więcej uwagi poświęcić dziecku. Zadbajmy o to, aby dzieci nie spędziły tego czasu przed telewizorem. Wiemy wszyscy, że nadmierne oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na rozwój dzieci – potwierdzają to opublikowane badania, które wykazały jednoznacznie wzrost agresywności dzieci spędzających zbyt wiele czasu przed ekranem. Badający alarmują – telewizja nie rozwija u dzieci myślenia, skraca ich przedział uwagi, wiele filmów wywołuje lęk i niepokój oraz znieczula na przemoc.

Aby dziecko nauczyło się w mądry sposób korzystać z telewizji, komputera, pokażmy mu inne sposoby spędzania wolnego czasu. Czytanie, spacer, wspólne gry  budują więź między rodzicami a dzieckiem; zaspokajają potrzebę bliskości, czułości.

Wspólne czytanie – tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa. Poza tym rozwija pamięć, wyobraźnię, empatię, daje pozytywne wzorce zachowania: dziecko nabywa umiejętność porównywania, wnioskowania, posługiwania się pojęciami określanymi słowem. Można powiedzieć, że głośne czytanie jest inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Inną alternatywną dla telewizora, ciekawą, lubianą przez dzieci formą spędzania czasu wolnego są różnego rodzaju układanki, tzw. puzzle. Jeżeli znudziły się te, które mamy w domu możemy wziąć zwykłe stare widokówki, które rozcięte na kilka części zapraszają do składania ich w całość. Ciekawe i proste do zrobienia są gry ćwiczące pamięć (wystarczy kilka par jednakowych obrazków), a także niezastąpione gry planszowe ćwiczące nie tylko umiejętność liczenia. Grę taką można skonstruować wraz z dzieckiem. Razem ustala się przebieg gry, jej zasady – nie ma więc trudności z ich zapamiętaniem. Konstruowanie tej gry polega na przygotowaniu kartki papieru (A4 bądź większej), narysowaniu prostego chodniczka:

Obraz

Chodniczek może mieć kształt węża:

Obraz

Zaznaczamy start i metę, bierzemy pionki, kostkę i gramy. Zwycięzcą zostaje ten kto pierwszy dotrze do mety.

Ze starszymi dziećmi można użyć dwóch kostek w różnych kolorach. Jedna kostka „prowadzi” do przodu, rzut drugą cofa nas o tyle pól ile oczek wypadnie. Emocje zapewnione

W wersji drugiej (przeznaczonej dla starszych dzieci) gra ta może mieć charakter opowiadania. Np. dwa krasnale biegną wyznaczoną ścieżką (chodniczkiem, pola numerujemy) do domku Mikołaja. Po drodze spotykają ich różne przygody, które opóźniają bądź przyspieszają pokonanie trasy. Przygody wymyślamy samemu i w symboliczny sposób zaznaczamy. Można wymyślić inną fabułę np. wyścig samochodowy, wszystko zależy od pomysłu dorosłego i dziecka.

Można także narysować koło:

Obraz

podzielić je na cztery lub więcej części, w każdej umieścić różna ilość elementów, np. brylantów. Rozłożyć spinacz tak aby tworzył rodzaj wskazówki.

Obraz

Ułożyć go na środku tarczy, wbić ołówek i pstrykając go, wprawić wskazówkę w ruch, na którym polu zatrzyma się tyle punktów zarobiliśmy, Zapisujemy je, a potem zliczamy. Wygrywa ten kto więcej punktów zbierze. Jedno z czterech pól, może być puste, w innym można skreślić element co sprawia, że grę dodatkowo utrudnimy, oprócz czynności dodawania wystąpi również ujmowanie punktów.

Gry te uczą cierpliwości, uczciwości, przestrzegania kolejności. Kształtują emocje. Naczelnym niewątpliwie ich walorem jest fakt wspólnego działania i spędzania czasu z rodzicami. Dla dzieci taki czas jest bezcenny.

Życzymy radosnych chwil spędzonych wraz z dzieckiem.