Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

1.Jesienne nastroje. Będziemy uczyć dzieci dostrzegania, odkrywania, odbierania i przeżywania wrażeń estetycznych, których dostarcza świat przyrody jesienią. Określimy zachodzące zmiany oraz zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej jesieni, np.: padający deszcz, mgły, ochłodzenie, silny wiatr, obniżająca się temperatura, krótkie dni. Poznamy cykl krążenia wody w przyrodzie. Wykonamy doświadczenia pozwalające sprawdzić, które przedmioty toną w wodzie, a które utrzymują się na jej powierzchni. Poznamy litery „i”, „I” małą i wielką, drukowaną i pisaną. Będziemy brać udział w zabawach matematycznych utrwalających nazwy i wygląd figur geometrycznych; doskonalących umiejętność klasyfikowania i wyznaczania części wspólnej; przeliczania i tworzenia rytmów. Zapoznamy się z funkcją powtórzeń w kodowaniu. Będziemy rozwijać sprawności całego ciała (w toku wykonywania czynności samoobsługowych, zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych, a także przy improwizacjach ruchowych do muzyki).

2.W świecie teatru. Poszerzymy ogólną wiedzę dzieci o teatrze – zapoznamy z pracą aktora; wzbogacimy słownictwo o pojęcia związane z teatrem: aktor, scena, kurtyna, widownia, kostiumy, muzyka, scenografia, plakat, reżyser, kostiumolog. Przypomnimy ogólnie przyjęte zasady zachowania się w teatrze. Wykonamy kukiełki z różnorodnych materiałów, których wygląd będzie zależał od pomysłowości dzieci. Zorganizujemy kącik teatralny i będziemy tworzyć przedstawienia. Podejmiemy próby wyjaśnienia zjawiska cień. Poznamy litery „t”, „T”. Będziemy ćwiczyć słuch fonematyczny i sprawność grafomotoryczną. Odkryjemy zapis cyfrowy liczby „4” – będziemy przeliczać liczebniki w zbiorze 4-elementowym.

Narodowe Święto Niepodległości – przybliżymy dzieciom postać bohatera narodowego Józefa Piłsudskiego i wydarzenia historyczne, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Przypomnimy polskie symbole narodowe. Zaprezentujemy wiedzę i umiejętności artystyczne podczas uroczystej akademii.

 

3.Znamy te baśnie. Będziemy rozbudzać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci. Poznamy etapy powstawania książki i jej budowę. Przypomnimy zasady właściwego korzystania z książek i sposoby naprawiania zniszczonych. Poznamy utwory literatury dziecięcej z jednoczesnym ukazaniem roli książki jako źródła przeżyć i wiedzy. Będziemy oceniać zachowania fikcyjnych bohaterów i stosować określenia: bohater pozytywny, bohater negatywny. Będziemy prezentować baśniowe postaci za pomocą, ruchu, gestów i mimiki. Wykonamy prace plastyczne przedstawiające ilustracje do wybranych przez dzieci baje/baśni. Poznamy litery „d”, „D”. Będziemy doskonalić syntezę i analizę sylabową i głoskową wyrazów. Zapoznamy dzieci z nazwą i charakterystycznymi cechami prostokąta. Będziemy rozwijać umiejętności wokalne i umiejętności wykonywania akompaniamentu do piosenek na instrumentach perkusyjnych. Podczas dekodowania zadań nauczymy się nazywania kierunków i wykonywania ruchów: w prawo, w lewo, w przód, w tył, w górę, w dół.

4.Tutaj rosły paprocie. Stworzymy okazje do zdobywania wiadomości o prehistorycznym świecie i prawdopodobnych przyczynach wyginięcia dinozaurów. Nauczymy się piosenki  „Świat dinozaurów”. Dowiemy się jak powstaje węgiel kamienny. Poznamy właściwości fizyczne minerałów: soli kuchennej i węgla kamiennego oraz jakie produkty pochodzą z węgla. Poznamy litery: „k”, „K” oraz zapis graficzny cyfry „5”. Będziemy rozwijać umiejętność kodowania – wprowadzimy termin

Dodatkowo będziemy: - obchodzić „Światowy Dzień Pluszowego Misia” i „Andrzejki”;

 

- doskonalić umiejętności skupiania uwagi na prezentowanym utworze; prowokować do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi;

 

- rozwijać myślenie przyczynowo -skutkowe - ustalać kolejności zdarzeń i porządkować obrazki w historyjkach obrazkowych oraz rozwijać umiejętności płynnego mówienia;

 

- obserwować, badać oraz rozwijać logiczne myślenie i pamięć;

 

- poszerzać doświadczenia plastyczne - odkrywać nowe techniki plastyczne; wdrażać do planowania pracy plastycznej na wyznaczonej przestrzeni.

 

Piosenka pt. „Magiczne kartki” (sł. i muz. Krystyna Gowik).

 

Kiedy czytać się nauczę, to przeczytać zechcę

 o krasnalach, Kocie w Butach i Królewnie Śnieżce.

 

 O tym, jak to Baba-Jaga na swej miotle lata,

 

 a Pinokio wyszedł z domu i go szukał tata.

 

Ref.: Wszystkie baśnie są w książkach zaczarowane.

 

 Jeśli nie wierzysz, zapytaj mamę.

 

 Na tych magicznych kartkach znajdziesz inny świat – no cóż.

 

 Wskocz ze mną do niego – i już!

 

Lubię baśnie, lubię bajki,

 czekam niecierpliwie,

 

 kiedy czytać się nauczę i wszystkich zadziwię!

 

 Tu ogromny smok już czyha na dzielnych rycerzy.

 

 Tam Roszpunka czesze włosy, wciąż zamknięta w wieży.

 

Ref.: Wszystkie baśnie są…

 

 

 

Piosenka pt. „Świat dinozaurów” (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

 

W dawnych czasach tu, na Ziemi,

 żyły ogromne dinozaury.

 

 Miały straszne paszcze, zęby,

 

 wielkie łapy i ostre pazury.

 

Ref.: W powietrzu fruwały pterodaktyle,

 

 w morzu pływały ichtiozaury.

 

 A na lądzie żyły diplodoki,

 

 brontozaury i tyranozaury. A! A!

 

 Straszny dinozaurów świat! A! A!

 

 Straszny dinozaurów świat!

 

Dziś na Ziemi już nie żyją

 wielkie, potężne, straszne gady.

 

 Można jednak jeszcze teraz znaleźć kości,

 

 łap niezwykłe ślady.

 

Ref.: W powietrzu fruwały pterodaktyle...