KWIECIEŃ
1. Jan Brzechwa – patron Naszego Przedszkola. Poszerzymy wiedzę dzieci o twórczości pisarza; będziemy słuchać wybranych utworów literatury dziecięcej – zwrócimy uwagę na zawarty w nich humor i morał. Będziemy bawić się i inscenizować wiersze posługując się teatralnymi środkami przekazu: modulacja głosu, ruch, mimika, wykorzystanie rekwizytów. Będziemy przekazywać swoje doznania /przemyślenia w formie ekspresji werbalnej i plastycznej.
2. Wiosna na wsi. Wzbogacimy wiedzę dzieci na temat życia zwierząt na wiejskim podwórku -będziemy nazywać dorosłe i młode zwierzęta hodowlane; będziemy rozpoznawać ich głosy oraz nazywać ich domy i pokarmy; określimy korzyści płynące z hodowli zwierząt. Omówimy prace jakie wykonywane są na wsi; będziemy nazywać narzędzia ogrodnicze. Poznamy wagę szalkową; będziemy porównywać masę przedmiotów i zwierząt.
3. Wielkanoc. Wprowadzimy dzieci w atmosferę zbliżających się świąt – poznamy/przypomnimy polskie tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych; będziemy wymieniać, co znajduje się w koszyczku wielkanocnym; ozdobimy pisanki; omówimy dawne rozumienie śmigusa-dyngusa; będziemy układać życzenia świąteczne.
4. Dbamy o przyrodę. Będziemy kształtować świadomość ekologiczną – poznamy/ przypomnimy zagrożenia dla środowiska przyrodniczego wynikające z niszczycielskiej działalności ludzi (np. zatruwanie wody, powietrza, gleby). Wskażemy walory estetyczne przyrody: uświadomimy dzieciom konieczności ochrony środowiska, dbania o lasy, potrzebę oszczędzania wody, sensu segregowania śmieci – omówimy pojęcie „upcykling”.
5. Polska – moja Ojczyzna. Rozbudzimy uczucia patriotyczne dzieci – utrwalimy wiadomości o Polsce i o symbolach narodowych; wyjaśnimy znaczenie słowa „stolica”; poznamy herb Warszawy oraz ważne i charakterystyczne miejsca znajdujące się w Warszawie. Poznamy miary płynów; będziemy porównywać ilości płynów w dwóch różnych butelkach za pomocą wspólnej miary.
Będziemy ćwiczyć pamięć wzrokową; rozwijać spostrzegawczość, myślenie logiczne i przyczynowo - skutkowe. Będziemy doskonalić umiejętności skupiania uwagi na prezentowanych utworach. Rozwijać umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi. Odkryjemy litery: „j”, „J”, „f”, „F”, „ż”, „Ż”, „h”, „H”: małą i wielką, drukowaną i pisaną; będziemy wspólnie czytać teksty wyrazowo-obrazkowe; będziemy ćwiczyć słuch fonematyczny, analizę i syntezę słuchową; będziemy usprawniać narządy mowy; wzbogacać słownictwo. Będziemy doskonalić umiejętności liczenia z zastosowaniem liczebników głównych i porządkowych; ćwiczyć rozwiązywanie zadań; utrwalimy poznane liczby i znaki matematyczne. Będziemy doskonalić sprawność manualną i grafomotoryczną; inspirować i poszerzać doświadczenia plastyczne. Będziemy rozwijać umiejętności wokalne i zachęcać do wyrażania muzyki w różnych formach ekspresji. Będziemy aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych; rozwijać koordynację słuchowo-ruchową i szybką reakcję na ustalone sygnały. Będziemy współdziałać w zespole.
Piosenka pt. „Wielkanocne zamieszanie” (sł. i muz. Krystyna Gowik).
1. Wielkanoc! Wielkanoc! Już pachnie ciasto,
a w świąteczny nastrój ubrało się miasto.
Gdy wiosenne słońce grzeje,
to za miastem coś się dzieje.
A co, co, co, co? A to, to, to, to!
Ref.: Kic, kic skacze zając
i prezenty chowa w trawie.
Dzieci ich szukają przy miłej zabawie.
Pac, pac, już baranek
pomalował kosz pisanek.
A kurczaczków stado tańczy
swój wiosenny taniec.
A kurczaczków stado tańczy
swój wiosenny taniec.
2. Wielkanoc! Wielkanoc! Gdzieś biją dzwony
i dźwięk leci głośny w cztery świata strony.
Ciepły wietrzyk sobie wieje,
a za miastem coś się dzieje.
A co, co, co, co? A to, to, to, to!
Ref.: Kic, kic…