Przedszkole rozpoczęło swoją działalność 2 stycznia 1968 r. Do dziś zachował się dokument z Urzędu Dzielnicowego  Kraków-Nowa Huta orzekający utworzenie przedszkola  i ustalający jego organizację - 5 oddziałów, 128 miejsc.

Urząd Miasta Krakowa- Kuratorium Oświaty i Wychowania w dniu 28.05.1988 r. nadał Państwowemu Przedszkolu nr 97 imię Jana Brzechwy.

Przedszkole mieści się w piętrowym, wolnostojącym budynku, do którego przylega duży ogród z bezpiecznym sprzętem do zabaw ruchowo-edukacyjnych. W ogrodzie znajdują się zarówno nowe urządzenia, jak i te sprzed wielu lat, które wciąż cieszą się zainteresowaniem dzieci. Staruszka ciuchcia przeszła renowację w wyniku podjętych przez rodziców działań pt. ,,Ratujmy ciuchcię’’.

W budynku znajduje się sześć sal bogato wyposażonych w zabawki i pomoce dydaktyczne. Przedszkole  posiada także salę do ćwiczeń gimnastycznych, zabaw rytmicznych i ruchowych.

Dzięki środkom finansowym z Urzędu Miasta Krakowa oraz Rady Dzielnicy XVI dzieci mogą przebywać w nowoczesnych, wyremontowanych wnętrzach.

W 2017 r. w trosce o bezpieczeństwo dzieci budynek został dostosowany do wymogów przeciwpożarowych- wydzielona i obudowana została klatka schodowa.

Przedszkole ma też elegancką pomarańczowo-szarą elewację z dekoracyjnym logo nawiązującym do twórczości patrona.

Jan Brzechwa, nazywany poetą radości dziecięcej, podkreślał-,,Nie lekceważcie fantazji! Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego…’’  Zgodnie z tym przesłaniem nasze przedszkole stwarza dzieciom przestrzeń do marzeń i rozwoju fantazji poprzez różnorodne działania artystyczne (literackie, aktorskie, plastyczne, muzyczne).

Prowadzimy też szerokie działania z zakresu edukacji ekologicznej oraz wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci. Posiadamy certyfikat ,,Przedszkole w ruchu'' , ,,Czyste powietrze wokół nas''.

Realizujemy, opracowane przez nauczycieli, projekty edukacyjne ,,Gramy w szachy'',  ,,Roztańczony przedszkolak'', ,,Mały artysta-plastyk'', ,,Poznaję swój kraj w tańcu, zabawie i piosence''. Nasze przedszkolaki odnoszą sukcesy w konkursach i przeglądach, nie tylko o zasięgu lokalnym, ale i ogólnopolskim. Np. Urszula K. w kwietniu b.r.  zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Bohaterowie utworów Jana Brzechwy’’ pod honorowym patronatem Krystyny Brzechwy.

W  rozgrywkach w ramach XI TURNIEJU SZACHOWEGO PRZEDSZKOLAKÓW w klasyfikacji chłopców nasi zawodnicy zajęli pierwsze trzy miejsca.

Od 01.09.2015 r. funkcjonuje u nas 6 oddziałów skupiających 142 dzieci.

Organizujemy różnorodne imprezy i uroczystości przedszkolne, np. Dzień Przedszkolaka, Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Pluszowego Misia, Akademia z okazji 11-ego Listopada, Mikołajki,  Koncert Bożonarodzeniowy, Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy, Akademia 3-go Maja, Święto Mamy i Taty, Festyn Rodzinny.

W naszym przedszkolu dzieci korzystają z bezpłatnych zajęć dodatkowych, np. taniec towarzyski, zajęcia z piłki nożnej, zajęcia umuzykalniające, zajęcia z ceramiki artystycznej.

Współpraca z rodzicami naszych przedszkolaków oparta jest na partnerstwie - dostrzegamy w rodzicach naturalnych sprzymierzeńców w pracy z  dziećmi. Rodzice mają możliwość współdecydowania w sprawach dotyczących dziecka w  przedszkolu (m.in. kalendarz imprez, oferta wyjść i wycieczek). Angażujemy rodziców w działania przedszkola, np. organizację festynów, akcje charytatywne, zbiórkę baterii i nakrętek, konkursy dla dzieci i rodziców, realizację projektów edukacyjnych.  Działa u nas Teatr Rodziców dla Dzieci.

Rodzice zwracają uwagę na bardzo dobrze funkcjonującą kuchnię, która rozwija zdrowe nawyki żywieniowe dzieci. Od wielu lat dzieci w ramach Dnia Zdrowej Kanapki uczą się samodzielnego przygotowania zdrowego posiłku.

Wartą podkreślenia cechą naszego przedszkola jest klimat wzajemnego zrozumienia i życzliwości, jaki udało nam się przez lata stworzyć.

W przeciągu tych 50-ciu minionych lat  o rozwój przedszkola dbali następujący dyrektorzy: Walentyna Wojkowska, Wiesława Wołkowicz, Matylda Karbownik, Jolanta Kowalska-Łątka.

Kadra naszego przedszkola składa się z pracowników zarówno z 35-letnim stażem, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę zawodową.

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach życia. Wśród nich jest m.in. pan Robert Halik- redaktor miesięcznika ,,Bliżej przedszkola’’, pani Beata Kiczorowska-Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 113, pani Krystyna Gądek-prowadząca obsługę finansowo-księgową naszego przedszkola  w Miejskim Centrum Obsługi Oświaty.

Patrzymy w przyszłość pełni optymizmu i nadziei, że Przedszkole 97 na os. Kalinowym 11 zawsze będzie wywoływać dobre i piękne wspomnienia beztroskiego dzieciństwa.

Lila Marchewka, Marzena Zbela